Porody rodzinne znowu możliwe! NOWE WYTYCZNE - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Porody rodzinne znowu możliwe! NOWE WYTYCZNE

Porody rodzinne znowu możliwe! NOWE WYTYCZNE

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Filip Mroz/Unsplash

Konsultanci krajowi wydali dokładne wytyczne odnośnie porodów rodzinnych w trakcie pandemii COVID 19. Zobacz, na jakich zasadach można rodzić z osobą towarzyszącą.

Na początku pandemii wstrzymano zarówno odwiedziny w szpitalach, jak i możliwość porodów rodzinnych. Co prawda minister Zdrowia Łukasz Szumowski na jednej z ostatnich konferencji dla mediów stwierdził, że odgórnego zakazu porodów rodzinnych nigdy nie było, to jednak dyrektorzy szpitali woleli wprowadzić  taki zakaz dla bezpieczeństwa pacjentek i noworodków.

Najnowsze wytyczne z dnia 5 maja 2020 regulują już możliwość porodów rodzinnych w trakcie pandemii. Konsultanci medyczni w dziedzinie położnictwa, ginekologii i perinatologii wydali zalecenia i wytyczne odnośnie porodów rodzinnych.

Porody rodzinne w trakcie trwania epidemii koronawirusa WYTYCZNE

Mimo dokładnych wytycznych, jak powinien przebiegać poród z osobą towarzyszącą, decyzję o tej możliwości pozostawiono nadal kierownikom placówek. Nadal jednak utrzymano zakaz odwiedzin na oddziałach położniczo-ginekologicznych.

Jak mają wyglądać porody rodzinne w trakcie COVID 19?

W trakcie porodu rodzinnego, o którym decyzję podejmuje kierownik placówki:

- niezbędne jest, aby  osoba towarzyszące podczas całego pobyty w szpitalu nosiła rękawiczki i maseczki, ewentualnie strój umożliwiający ochronę epidemiologiczną,


- osoba towarzyszące powinna mieć aktualny wynik testu PCR na COVID 19 - nie starszy niż 5 dni przed porodem,


- rodząca w towarzystwie osoby powinna przebywać w oddzielnej, indywidualnej sali, z oddzielnym węzłem sanitarnym,


- osoba towarzysząca może zostać wpuszczona w momencie rozpoczętego porodu, a sale powinna opuścić najpóźniej 2 godz. po porodzie,


- z tej opcji porodu nie mogą korzystać osoby poddane kwarantannie lub izolacji.

CZYTAJ TEŻ:

>> Tęczowe dziecko - co to oznacza?