Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria 2015-07-10 10:51:13
pixabay.com
Skąd się biorą potówki u noworodka?
Potówki to efekt zatkanych gruczołów potowych, czyli kiedy pot nie jest prawidłowo wydalany poza skórę tylko w niej zostaje. Powody tego mogą być różne, np. zatkana skóra dziecka przez grubą warstwę oliwki pielęgnacyjnej, zbyt ciepłe ubieranie/przegrzewanie malucha lub zbyt rzadkie kąpiele i osadzanie się brudu.
Jak rozróżnić potówki od innej np. alergicznej wysypki?
Potówki są niewielkimi, czerwonymi krostkami, które mają różową obwódkę. W bardziej zaawansowanym stadium przyjmują postać pęcherzyków wypełnionych płynem (białym lub przezroczystym). Typowe miejsca, w których występują to twarz, kark, pachy, brzuch, plecy i okolice pośladków.
Potówki u noworodka - jak im zapobiegać?
Podstawą w tym przypadku jest prawidłowa pielęgnacja skóry, dbanie o odpowiedni ubiór dostosowany do temperatury pomieszczenia, w którym znajduje się maluch, wybieranie ubranek wykonanych z materiałów oddychających (włókna syntetyczne – nie) i wypranych w odpowiednio delikatnych preparatach.
Co robić gdy potówki u noworodka często wracają?
Warto zastanowić się czy na pewno postępujemy zgodnie z wytycznymi w codziennej pielęgnacji – jeśli tak, to warto skonsultować się z pediatra celem omówienia sprawy.
Jak leczyć potówki u noworodka? Jakie preparaty są dopuszczalne?
W pierwotnym stadium, jeśli nie wystąpił stan zapalny wystarczy ostrożniejsza pielęgnacja skóry noworodka, tzn. zastąpienie oliwki lekkim kremem (lub emolientem), delikatne wycieranie ręcznikiem skóry po kąpieli. Unikamy ostrych środków, preparatów nie przeznaczonych dla dzieci, gdyż mogą tylko pogorszyć sprawę. W przypadku gdy objawy nie ustępują - warto skonsultować się z lekarzem aby wykluczyć inne podłoże zmian.
Potówki u noworodka - działać samodzielnie, czy iść z problemem do lekarza?
Zawsze gdy mamy wątpliwości co do stanu zdrowia naszego maluszka należy umówić się na wizytę u lekarza. Z pewnością należy to uczynić gdy już doszło do poważnych stanów zapalnych. Pediatra zaleci odpowiednie leczenie zmian skórnych.
Za rozmowę dziękujemy Pani Dominice Bobel-Dymowskiej, lekarzowi medycyny rodzinnej, z Centrum Medycyny Dziecięcej MEDINTEL.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.