Prawidłowa pielęgnacja ucha niemowlaka – poznaj najważniejsze kwestie! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Prawidłowa pielęgnacja ucha niemowlaka – poznaj najważniejsze kwestie!

Prawidłowa pielęgnacja ucha niemowlaka – poznaj najważniejsze kwestie!

Autor zdjęcia/źródło: foto: materiały prasowe

Uszy to jedna z najdelikatniejszych części organizmu niemowlaka. Tak jak w przypadku np. nosa wymagają regularnego czyszczenia, jednak ewentualne błędy w higienie mogą mieć duży wpływ na późniejszy rozwój dziecka. O czym warto wiedzieć, zanim podejmie się działania? Jak czyścić uszy niemowlakowi?

Woskowina – jaka jest jej rola? 

Woskowina nie znajduje się w uchu dziecka bez powodu. Jejzadaniem jest ochrona narządu słuchowego przed zagrożeniami z zewnątrz. Bakterie, brud, mikroorganizmy – to wszystko wydostaje się z wewnętrznej części ucha wraz z woskowiną. Dodatkowo wosk nawilża przewód słuchowy, zapobiegając tym samym przedostawaniu się wody. Nadmiar wydzieliny może okazać się jednak problemem, a po zaschnięciu w uchu może powstać trudny do usunięcia czop woskowinowy.

W takim wypadku zdecydowanie nie zaleca się działania na własną rękę. Próba usunięcia zalegającego wosku przy pomocy np. patyczka kosmetycznego może tylko pogorszyć sprawę. W takim wypadku lepiej od razu udać się z dzieckiem do laryngologa.

Jak czyścić uszy niemowlaka

Jak czyścić uszy niemowlakowi?

Jak zadbać o uszy dziecka, by nie dopuścić do takiej sytuacji? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by utrzymywać odpowiednią higienę. Nie należy usuwać całego wosku z ucha, a jedynie to, co wydostało się do małżowiny usznej. Można to zrobić przy pomocy zwilżonego ręcznika lub palca. Trzeba jednak uważać, by do ucha niemowlaka nie dostała się woda.

W pielęgnacji przewodu słuchowego dziecka dobrze sprawdzają się preparaty stworzone na bazie olejków naturalnych. Rozpuszczają one woskowinę i ułatwiają jej usunięcie. W tym celu można zastosować jednakowo oliwę z oliwek lub glicerynę, ale także spraye do uszu, które można aplikować nawet u dzieci powyżej 3 miesiąca życia. Są zalecane nie tylko w przypadku zatkanych uszu, ale również w regularnej higienie. Stosowanie preparatu 1-2 razy w tygodniu z pewnością pomoże w usuwaniu nadmiaru woskowiny.      

Warto przeczytać również: https://www.fonix.pl/higiena-uszu/jak-czyscic-uszy-niemowlakowi-wlasciwa-pielegnacja-i-jej-wplyw-na-zdrowie/