Problem z głowy, czyli co zrobić gdy dziecko zarazi się wszawicą? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Problem z głowy, czyli co zrobić gdy dziecko zarazi się wszawicą?

Trudno uwierzyć, ale wszawica to wciąż aktualny problem w XXI wieku. Pomimo tego, iż mówi się o niej znacznie mniej niż dawniej, to nadal atakuje równie często. Wszawica powraca regularnie, a mity krążące wokół niej niestety przyczyniają się do jej rozprzestrzeniania. Często stanowi ona również temat tabu, o którym nie chcemy rozmawiać.

Niewiele osób wie, że wszawica nie jest skutkiem braku higieny czy złej sytuacji materialnej rodziny. Zarazić może się nią każdy.

Wszawica atakuje głównie tam, gdzie mamy do czynienia z dużym skupiskiem ludzi. Dlatego dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Niezwykle ważne jest, aby od najmłodszych lat wpajać maluchom prawidłowe zasady profilaktyki zdrowotnej. Ta choroba pasożytnicza rozprzestrzenia się w wyjątkowo prosty sposób. Wystarczy założyć na głowę pożyczoną czapkę kolegi, uczesać włosy szczotką lub grzebieniem z wszawicą. Istnieje przekonanie, że wszy głowowe nie są w stanie żyć poza włosami. Jest ono jednak mylne. Wszy potrafią przeżyć poza głową żywiciela od 2 do 3 dni.

Jak rozpoznać wszawicę u dziecka?

Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest świąd głowy, otarcia, zaczerwienienia czy grudki spowodowane drapaniem swędzącej skóry głowy. Te objawy zaobserwowane u dziecka powinny nas zaniepokoić. Warto wtedy sprawdzić stan włosów malucha. Jak to zrobić? Sprawdź suche włosy używając gęstego grzebienia. U nasady włosów pojawiają się białe jaja zwane gnidami, często mylone z łupieżem. Jaja wszy (gnidy) mają regularny kształt i trudno je usunąć. Aby się przekonać czy są to gnidy, należy użyć grzebienia o gęstych ząbkach. Jeśli gnidy uda się wyczesać, wówczas możemy być pewni,
że to wszawica. Jeżeli już wiemy, że mamy do czynienia z wszawicą, zachowajmy spokój i bez wstydu rozpocznijmy leczenie. Po 7 dniach od przeprowadzenia kuracji ponownie sprawdź włosy dziecka i jeżeli to konieczne, powtórz leczenie.

Warto wiedzieć!

  • Wszy nie skaczą i nie pływają, do zarażenia dochodzi jedynie przez bezpośredni kontakt głowy z głową.
  • Wszy głowowe zwykle nie przenoszą żadnych chorób, jednak ich kał i ślina mogą powodować reakcje alergiczne.
  • Sprawdzaj głowę dziecka raz na dwa tygodnie oraz po każdym powrocie z wakacji
    lub wycieczek szkolnych.
  • Wszawica przenosi się bardzo szybko, dlatego sprawdzaj głowy wszystkich domowników.
  • Po wystąpieniu pasożytów powtarzaj kurację szamponami przez co najmniej
    dwa miesiące.


Wybieraj z głową!

Ponieważ wszawica może przytrafić się każdemu dziecku – warto wiedzieć po jakie rozwiązania sięgnąć, aby pozbyć się jej skutecznie i szybko. Niektóre środki przeciwko wszawicy zawierają toksyczne substancje biobójcze, które po zaaplikowaniu na zakażoną skórę głowy mogą powodować podrażnienia, alergie lub groźne działania neurotoksyczne.
Z tego względu należy zwracać uwagę szczególną na rodzaj wybieranych preparatów.

Jak skutecznie leczyć?

Na rynku dostępne są także bezpieczne środki, które swoje działanie opierają na procesach mechanicznych, całkowicie eliminując wszy i gnidy poprzez ich wysuszenie. W taki sposób działają produkty marki Paranit, dzięki czemu są bezpieczne dla skóry głowy dziecka jednocześnie gwarantując 100% skuteczność potwierdzoną badaniami klinicznymi[1], a pozbycie się wesz jest tak proste jak mycie włosów. Paranit Szampon działa już w 10 minut, ma przyjemny zapach i jest odpowiedni dla dzieci już od 2. roku życia. W przypadku, gdy wszawica pojawi się na długich włosach zalecane jest użycie Paranit Sensitive Lotion. To jedyny produkt na rynku przeznaczony do długich włosów. Nie zawiera olejków eterycznych, substancji zapachowych ani alkoholu. Został przetestowany dermatologicznie. Preparat ten jest odpowiedni dla dzieci już od 6. miesiąca życia. W gamie produktów Paranit dostępny jest również Paranit Lotion, który dzięki odpowiednio dobranym składnikom zapewnia 100% skuteczności w walce z wszami i gnidami już w 15 minut. Ważne jest, aby od najmłodszych lat wpajać dzieciom prawidłowe zasady profilaktyki wszawicy oraz wybierać skuteczne i bezpieczne rozwiązania. Decydując się na produkty Paranit, które są numerem 1 na wszawicę w Europie,[2] będziesz mieć „Problem z głowy”!


Edukacja kluczem do sukcesu!

Aby zapobiec szerzeniu się wszawicy marka Paranit od trzech lat prowadzi działania edukacyjne w szkołach podstawowych i przedszkolach w całej Polsce. Z Programem Profilaktyki Zdrowotnej „Problem z głowy”  dociera do ponad 3500 szkół podstawowych obejmując edukacją blisko 850 000 dzieci i ponad półtora miliona rodziców. Alarmującym jest fakt, że wśród 2000 szkół uczestniczących w programie w 2014 roku, aż w 68% placówek wystąpił problem wszawicy! Celem programu jest pomoc pedagogom oraz pielęgniarkom i higienistkom szkolnym w przekazywaniu prawidłowych zasad profilaktycznych rodzicom i dzieciom, poprzez dostarczenie placówkom bezpłatnych materiałów edukacyjnych dla pielęgniarek szkolnych, nauczycieli oraz dla rodziców. Od 2014 roku Programem zostały objęte również przedszkola.


[1] * Badania ex vivo 2010/In vivo badania kliniczne 2008, dane z badań własnych.

[2] *IMS Health, MAT Q4 2014, value & volume, Europe.  The Paranix products are being marketed under Paranix, Paranit & Lyclear (UK).

__________________________

Walczyłaś ze wszawicą u swojego dziecka? Jakie tricki stosujesz?

POROZMAWIAJMY NA FORUM >>