Program in vitro 2014 - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE I STATYSTYKI - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Program in vitro 2014 - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE I STATYSTYKI

7 marca 2014 roku Ministerstwo Zdrowia ogłosiło drugi i jednocześnie ostatni konkurs w sprawie wyboru realizatorów pod program in vitro 2014. Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego jest skierowany do wszystkich osób, które marzą o posiadaniu potomstwa. Dzięki dofinansowaniu staje się to bardziej możliwe i daje szansę skutecznego leczenia.

Program in vitro 2014 - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE I STATYSTYKI

Autor zdjęcia/źródło: Program in vitro 2014 @ 123RF

Program in vitro 2014 - STATYSTYKI


>>Pierwsza edycja rządowego programu przyniosła "ogromny sukces"?


Od czasu uruchomienia tego przedsięwzięcia, czyli od 1 lipca do 31 grudnia 2013 roku zgłosiło się 8095 par, z czego zakwalifikowało się ponad 5500, a tylko 701 par oczekuje swojego wymarzonego dziecka.


Wówczas klinik realizujących projekt było 26.


W bieżącym roku jest ich 29. >>


Jak to wygląda w praktyce?


Kwalifikacja do procedury jest dosyć prosta i nie wymaga zbytnio długiego oczekiwania. Przed przystąpieniem do kwalifikacji należy skontaktować się z lekarzem w celu oceny stanu zdrowia. Przystępując do kwalifikacji, każda para musi zapoznać się warunkami uczestnictwa w Programie Rządowym oraz wymaganymi dokumentami. Decyzję o uczestnictwie w nim należy potwierdzić podpisem, co skutkuje wpisaniem do elektronicznego Rejestru  Medycznie Wspomaganej Prokreacji.

Następnym krokiem tejże procedury jest kwalifikacja medyczna, na którą powinna zgłosić się dana para. Należy dostarczyć:

- dokumentację medyczną,

- wyniki badań laboratoryjnych,

- dokument potwierdzający tożsamość obydwojga partnerów.


Kiedy para pozytywnie przejdzie kwalifikację, może oczekiwać na rozpoczęcie leczenia. Proces przygotowania i zapłodnienia składa się z czterech etapów:


- stymulacji hormonalnej procesu owulacji,

- pobrania dojrzałych komórek jajowych,

- połączenia komórki jajowej z plemnikiem,

- umieszczenia zarodków w macicy, czyli embriotransfer.


Kobiety kwalifikowane do programu nie mogą przekroczyć 40 roku życia oraz wykluczane są, jeżeli miały wcześniejsze problemy z donoszeniem ciąż. Finansowane mogą być trzy próby zapłodnienia dla jednej pary.  Nie są finansowane leki stosowane w tejże procedurze. Dopuszczane jest przeniesienie do macicy jednego zarodka, a także jednorazowe zapłodnienie maksymalnie sześciu komórek jajowych.

Strzałka w prawo

Sonda

Grafika sondy

Czy uważasz, że program in vitro 2014 jest dobrze zorganizowany?

zdecydowanie tak, mimo że wiele par nie udaje się zapłodnić
50.0%
nie, jest w gruncie rzeczy nieskuteczny
0.0%
raczej tak
50.0%
raczej nie
0.0%