Przyczyny niepowodzeń szkolnych - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Przyczyny niepowodzeń szkolnych

Czy zdarza się, że twoje dziecko nie rozumie lekcji, nie może się skupić na nauce przez co dostaje coraz gorsze oceny. Niepokoją cię jego niepowodzenia w szkole, ale nie wiesz jak im zapobiec. Dowiedz się jakie są przyczyny niepowodzeń szkolnych i jak pomóc dziecku sobie z nimi radzić.

Gdy dziecko rozpoczyna naukę w szkole wkracza w wyjątkowy okres rozwojowy, w którym pierwszeństwo będzie miało uczenie się. Nauka szkolna jest nie tylko procesem zdobywania wiedzy, ale również kształtowania się osobowości człowieka. Powodzenie w nauce szkolnej jest niezbędne do późniejszego prawidłowego funkcjonowania dorosłego człowieka w społeczeństwie. Niepowodzenia szkolne zatrzymują ucznia w realizacji pewnych dążeń i zadań. Pod ich wpływem uczeń nie potrafi, w czasie przewidzianym programem nauczania, przyswoić sobie określonej wiedzy i umiejętności. Bywa też tak, że uczeń dobrze się uczy i ma zadowalające oceny, ale osiąga je z ogromnym wysiłkiem.

Główne przyczyny niepowodzeń szkolnych:

  • obniżona sprawność intelektualna – głównie występująca u dzieci z niskim ilorazem inteligencji, opóźnionych w rozwoju, ociężałych umysłowo,
  • zaburzenia wzroku, słuchu i mowy – Dla wielu dzieci rozpoczynających naukę szkolną zaburzenia takie stanowią poważną przeszkodę w funkcjonowaniu w roli ucznia i kolegi. Dzieci z zaburzeniami któregoś z tych zmysłów mają utrudniony kontakt z otoczeniem i problemy z komunikacją. Dzieci z dysleksją, wadami wzroku, niedowidzące czy niedosłyszące przez utrudnioną łączność ze światem zewnętrznym mają także bardzo duże problemy z akceptacją wśród rówieśników oraz z przyswojeniem sobie wiedzy. Często nie są w stanie sprostać wymaganiom, które stawia przed nimi szkoła. Popadają również w różnego typu konflikty z rówieśnikami, którzy ich nie akceptują, a często wyśmiewają lub izolują się od nich. Takie same utrudnienia spotykają dzieci, które mają słabszą kondycję fizyczną lub psychiczną i są przez to bardziej wrażliwe na krytykę.
  • brak wiary we własne możliwości, słaba samoocena – nawet zdrowe dzieci, nie mające żadnych wad rozwojowych mogą mieć obniżoną samoocenę, co znacznie utrudnia im prawidłowe przyswajanie wiedzy. Brak wiary we własne możliwości powoduje frustrację, a następnie rezygnację z podejmowania wyzwań i mierzenia się z problemami. Wówczas problemy zaczynają przerastać dziecko, które potwierdza swoje przekonanie o swojej nieudolności.
  • trudna sytuacja rodzinna i złe warunki materialne - nieodpowiednia atmosfera wychowawcza w domu, złe warunki materialne czy mieszkaniowe wpływają bardzo negatywnie na motywację dziecka do nauki. Rozpad rodziny lub brak zainteresowania dzieckiem obniżają poczucie wartości u dziecka, które uważa, że materiał szkolny jest zbyt trudny i że ono na pewno sobie nie poradzi z nauczeniem się go. Sprawia również, że dziecko traci poczucie bezpieczeństwa i zamiast zajmować się lekcjami, przejmuje się ogólną sytuacją w rodzinie. Zastanawiając się czemu tata odchodzi lub wysłuchując ciągłych kłótni w domu nie ma czasu na lekcje, ani nie potrafi się na nich odpowiednio skupić. Niski poziom wykształcenia i kultury rodziców, a także niezaradność wychowawcza rodziców również wpływa na niepowodzenia w szkole i objawia się brakiem chęci i zainteresowania dziecka nauką.
  • zaburzenia koncentracji oraz nadpobudliwość – Powodują one nieopanowanie emocjonalne, brak cierpliwości i wytrwałości w pracy oraz niezdolność skupiania uwagi. Dziecko łatwo się rozprasza, szybko się nudzi, nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu.
  • zaniedbania pedagogiczne – Często wynikają one z przyczyn niezależnych od nauczyciela takich jak niedostateczne wyposażenie szkół i pracowni w pomoce naukowe i potrzebny sprzęt, błędy w systemie nauki szkolnej: zbyt duże klasy, źle ułożony plan lekcji. Istnieje również wiele przyczyn niepowodzeń szkolnych ucznia wynikających z zaniedbań nauczyciela. Należą do nich głównie: nieprzygotowanie do lekcji, zaniedbania w podnoszeniu kwalifikacji, rutyna, błędy wychowawcze. Jeśli nauczyciel nie pogłębia wiedzy ze swojej dziedziny, zaniedbuje przygotowanie do lekcji i nie bierze pod uwagę indywidualnych potrzeb swoich uczniów to również uczniowie nie przykładają się do takich lekcji. Jeśli natomiast wymaga od dzieci większej wiedzy niż im przekazuje, jest ostry i nieprzystępny to również powoduje to problemy w komunikacji i skutkuje obniżeniem się wiedzy oraz spadkiem motywacji do nauki. Uczniowie muszą przecież wiedzieć czego od nich nauczyciel wymaga i rozumieć wiedze, którą im przekazuje.

Jak pomóc dziecku?

Aby zapobiec niepowodzeniom dziecka w szkole należy wspierać dziecko w nauce, pomagać mu w skupianiu uwagi na konkretnym materiale, odrabiać z nim lekcje. Dziecko musi wiedzieć, że jego praca i wysiłek włożony w naukę jest ważny i doceniany nie tylko przez nauczycieli, ale także przez rodziców.

Rozmowy z dzieckiem, bycie z nim, objaśnianie świata jest w tym procesie bardzo ważne. Tak samo istotne jest przygotowanie dziecka do nauki szkolnej poprzez rozwijanie samodzielności, zainteresowań poznawczych, chęci do pracy jeszcze przed pójściem dziecka do szkoły.

Atmosfera w rodzinie i sytuacja materialna oraz emocjonalna jej członków także wpływa na dziecko. Trzeba mu zapewnić poczucie bezpieczeństwa i zaspokajać potrzeby emocjonalne, przytulić, pochwalić, rozmawiać, bawić się, zapewnić dziecku beztroskie dzieciństwo. Jednak stawiać przed nim również wymagania na miarę możliwości małego człowieka, które będzie on systematycznie spełniał i dzięki temu poszerzał zakres swoich umiejętności.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne>>

Czy warto inwestować w korepetycje dla dziecka?>>

Ćwiczenia na koncentrację dla dzieci - wskazówki dla rodziców>>


Najnowsze komentarze

  • 213.73.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Moja żona pracuje w szkole i najczęstszą przyczyną niepowodzeń szkolnych są rodzice którzy nie wychowali dzieci, a potem wysyłają je do szkoły i dzieciak wariuje bo nie rozumie, że panują tam jakiekolwiek zasady. Wtedy cała klasa męczy się przez kilku nie dostosowanych, a rodzice uważają, że ich dzieci są wspaniałe bo w domu są grzeczne gdyż dzień grają na komputerze...
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Dobry nauczyciel to dużo! Potrafi zachęcić a nawet wydobyć z ucznia ukryte talenty! By dziecko nie bało się nauki a chętnie do niej się zabierało..
  • Awatar użytkownika sabi030281
    sabi030281Ikona zgłaszania komentarza
    Moj syn w ogole nic nie umie , slaczkow nie chce robic i zadan tez nie chce odrabiac a ma 7 lat nauczycielka mowi ze on sobie dalej nie poradzi