Przyjmowanie leków w trakcie ciąży - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Przyjmowanie leków w trakcie ciąży

Tylko nieliczna grupa leków nie ma negatywnego wpływu na rozwój płodu. W trakcie ciąży każda decyzja o przyjmowaniu leków powinna być skonsultowana z lekarzem.

Przyjmowanie leków w trakcie ciąży

Autor zdjęcia/źródło: cambodiafirstclinic.com

Zbliżająca się wielkimi krokami jesień to czas wzmożonej aktywności wirusów gotowych w każdej chwili zaatakować nasz organizm. Każde, nawet najmniejsze przeziębienie zlekceważone może prowadzić do groźnych powikłań. Gdy dręczy nas gorączka, katar czy kaszel idziemy do lekarza a ten przepisuje nam antybiotyki i inne niezbędne leki. Co jednak w sytuacji, gdy kobieta jest w ciąży i przyjmowanie leków wpływa nie tylko na nią, lecz także na rozwijające się w niej dziecko? Przede wszystkim nie należy leczyć się samodzielnie i jak najszybciej udać się do lekarza, gdyż zarówno nieleczenie choroby jak i samodzielne przyjmowanie leków mogą prowadzić do powikłań oraz zagrażać zdrowiu i życiu zarówno matki, jak i dziecka. Tylko nieliczne leki nie działają szkodliwie na płód. Decyzja przyjęcia leku niesie ze sobą odpowiedzialność i ryzyko komplikacji tak w trakcie ciąży, jak i po porodzie. Na negatywny wpływ leków na płód narażone są najbardziej kobiety w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy to kształtują się najważniejsze dla życia organy dziecka a jakakolwiek ingerencja w ten proces może skutkować powikłaniami w trakcie ciąży i po narodzinach dziecka.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyróżnia 5 kategorii leków sklasyfikowanych według szkodliwości ich stosowania podczas ciąży.

Leki z kategorii A to te, których badania na zwierzętach oraz grupie kontrolnej ludzi nie wykazały ryzyka działania szkodliwego dla płodu. Do tej kategorii należą między innymi: preparaty magnezowe, wapniowe, melisa, Kwiat czarnego bzu, kwiat lipy, Urosept, Rennie, kwas foliowy czy preparaty z czosnku.

Kategoria B to leki, w których badania na zwierzętach wykazały szkodliwe działanie na płód, jednak badania na ludziach nie potwierdziły wpływu leków na ludzki organizm. Do tej kategorii zaliczają się, np.: leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, leki przeciwalergiczne, schorzeń układu sercowo-naczyniowego czy układu pokarmowego.

W kategorii leków C znajdują się preparaty, w których badania na zwierzętach wykazały szkodliwość dla płodu, lecz nie przeprowadzono ich z grupą kobiet w ciąży lub też takich badań nie przeprowadzono ani na ludziach, ani na zwierzętach. Leki te przepisuje się w wypadku, gdy korzyści z ich stosowania przeważają ryzyko zagrożenia płodu. Należą do nich leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, leki schorzeń układu oddechowego, leki przeciwzakrzepowe czy witamina B12, beta karoten i witamina D. 

W przypadku leków kategorii D istnieją niepodważalne badania, że wpływają one niekorzystnie na płód, jednak korzyści z ich zastosowania przewyższają podjęte ryzyko. Do tej grupy należą leki takie jak: Detreomycyna, doksycyklina, amikacyna, streptomycyna, klonazepam, lorazepam, fenobarbital, flunitrazepam, enelapryl, acenokumarol, azatiopryna,  amiodaron, chlordiazepoksyd, diazepam, cyklofosfamid, fluorouracyl,   fenytoina, idarubicyna, haloperydol, kwas walproinowy.

Zakazaną i najbardziej szkodliwą grupa leków dla kobiet w ciąży są preparaty kategorii X. Leki te są całkowicie zakazane w czasie ciąży. Badania na zwierzętach i u ludzi wykazały, że ich stosowanie powoduje nieprawidłowości płodu a ryzyko ich zastosowania przewyższa potencjale korzyści. W tej kategorii znajdują się leki, które w swoim składzie zawierają: amikacyna,  streptomycyna, doksycyklina, chloramfenikol, klonazepam, lorazepam, flunitrazepam, fenobarbital , enalapryl, acenokumarol, azatiopryna,   amiodaron, cyklofosfamid, fenytoina, diazepam (Relanium), chlordiazepoksyd, fluorouracyl,   idarubicyna, haloperydol, kwas walproinowy.

Droga Mamo zanim sięgniesz po jakikolwiek lek ze swojej domowej apteczki skontaktuj się z lekarzem, bo możesz zaszkodzić nie tylko sobie, lecz także dziecku, na które czekasz. 

 Czy wiesz jakie leki przyjmować podczas ciąży?

POROZMAWIAJMY NA FORUM >>

CZYTAJ WIĘCEJ >>


Strzałka w prawo

Sonda

Grafika sondy

Czy przyjmowałaś leki w trakcie ciąży?

na przeziębienie tylko
22.2%
nawet antybiotyki
11.1%
nie, lekarz mi zabronił, wykorzystywałam domowe sposoby leczenia
66.7%