Psychiatra online – czy to dobre rozwiązanie? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Psychiatra online – czy to dobre rozwiązanie?

Psychiatra online – czy to dobre rozwiązanie?

Autor zdjęcia/źródło: fot. materiały prasowe

Nie każdy problem można rozwiązać na własną rękę. Czasem potrzebna jest pomoc doświadczonego psychiatry. Alternatywą dla klasycznej wizyty w gabinecie jest konsultacja online. Jak wygląda takie spotkanie? Czy warto się na nie zdecydować?

Czym zajmuje się psychiatra?

Na początek wyjaśnijmy sobie, czym dokładnie zajmuje się psychiatra. Psychiatra to lekarz, który diagnozuje oraz leczy choroby i zaburzenia psychiczne. Specjalista dobiera leki oraz wypisuje recepty, zwolnienia i zaświadczenia lekarskie. 

Psychiatra w swojej pracy posługuje się konkretnym zestawem kryteriów diagnostycznych, który pozwala mu trafnie ocenić stan zdrowia każdego pacjenta i dobrać odpowiednie leczenie. W Polsce jest to Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, ustalona przez WHO.

Kiedy warto udać się do psychiatry?

Psychiatra leczy depresję, zaburzenia psychiczne, emocjonalne, odżywiania i osobowości, nerwicę, schizofrenię, uzależnienia oraz chorobę afektywną dwubiegunową. Ponadto może pomóc z wieloma innymi problemami na tle psychicznym. Warto udać się do niego, kiedy:

  • odczuwamy ciągły lęk, niepokój,
  • mamy trudności z zaakceptowaniem nowej sytuacji, np. utrata bliskiej osoby,
  • czujemy smutek, przygnębienie i bezsilność,
  • doświadczyliśmy trudnych sytuacji czy zmian w życiu,
  • przechodzimy przez ciężki okres,
  • jesteśmy nadwrażliwi i często się denerwujemy,
  • zmagamy się z uzależnieniem (od alkoholu, leków, hazardu itp.).

Jak wygląda konsultacja psychiatryczna online?

Konsultacja psychiatryczna online wygląda praktycznie tak samo, jak klasyczna wizyta w gabinecie. Specjalista przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad. Celem wywiadu jest uzyskanie maksymalnej ilości informacji na temat samopoczucia i problemu pacjenta. Mogą pojawić się pytania o ogólną sytuację życiową, tj. o wiek, stan cywilny, warunki mieszkalne, pracę czy sytuację prawną. Czasem bowiem to, czego pacjent doświadcza na co dzień, ma ogromny wpływ na jego psychikę. Każda informacja może ułatwić specjaliście postawienie trafnej diagnozy. Przed przepisaniem odpowiedniego leczenia farmakologicznego lekarz pyta o stan zdrowia pacjenta, a w szczególności o występowanie chorób przewlekłych, leki przyjmowane na stałe i alergie na składniki leków.

Dlaczego konsultacja online to dobre rozwiązanie?

Największą zaletą konsultacji online jest wygoda. Nie trzeba tracić czasu na dojazd do gabinetu i z powrotem. Wszystko odbywa się w domowym zaciszu, co wpływa na komfort i poczucie bezpieczeństwa pacjenta. 


Drugim plusem jest krótszy czas oczekiwania na wizytę. Interesuje Cię psychiatra w Krakowie, Warszawie czy innym dużym mieście, ale brakuje wolnych terminów? Możesz wybrać specjalistę z dowolnego miejsca w Polsce i połączyć się z nim przez internet. Eksperci z Psychomedic.online pomagają pacjentom z każdego zakątka świata. Rozmowy odbywają się przez Skype lub telefonicznie w formie teleporady. Zdalna konsultacja z psychiatrią z Psychomedic to najwyższa wygoda!