Przyrost zachorowań na koronawirusa w całym kraju spowodował ograniczenie edukacji i możliwości korzystania z placówek opiekuńczych w wielu miejscach w kraju. Nauczanie hybrydowe w najmłodszych klasach zostało wprowadzone między innymi w województwach mazowieckim, warmińsko-mazurskim, czy pomorskim. Dlatego też Ministerstwo Rodziny poinformowało o przedłużeniu dodatkowego rodzinnego zasiłku opiekuńczego, przysługującego z powodu zamknięcia placówki szkolnej lub opiekuńczej w wyniku COVID 19.
Zasiłek opiekuńczy dostępny do 28 marca
– Wiemy, jak ważna jest to kwestia dla wielu rodziców, dlatego zdecydowaliśmy o wydłużeniu prawa do zasiłku – podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Kiedy można się ubiegać o dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu COVID?
O takie świadczenie mogą się ubiegać rodzice dzieci do lat 8 w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczają.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można otrzymać również w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.
Kto może się ubiegać o dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Nie zmieniły się zasady przyznawania dodatkowego zasiłku opiekuńczego i mogą się o niego ubiegać rodzice dzieci w wieku do lat 8, ale również ubezpieczeni rodzic dzieci:
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Świadczenie to przysługuje również ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
CZYTAJ TEŻ >> Dietetyk radzi: jak zrobić detoks na wiosnę?