W badaniu przeprowadzonym pod koniec ubiegłego roku wzięło udział ponad 600 kobiet, w wieku 18-45 lat. Wynika badania nie napawają optymizmem, ale pokazują też nastroje społeczne, które wyraźnie zaczęły się zmieniać w kwestii rodziny i posiadania dzieci.
Mniej kobiet chce mieć dzieci
W porównaniu z poprzednimi latami (ostatnie takie badanie przeprowadzono w 2017), aż o 9 punktów procentowych spadła liczba kobiet, które planują mieć dzieci. Twierdząco na pytanie o plany posiadania dzieci odpowiedziało 32 procent kobiet. W poprzednim badaniu było ich 41. Natomiast 17 procent z deklarujących chęć powiększenia rodziny, zamierza mieć dzieci w najbliższej przyszłości.
Według danych pozostałe kobiety biorące udział w badaniu, czyli 68 procent, nie planują mieć dzieci w ogóle. Grupa wiekowa, która tak odpowiadała na pytanie o posiadanie dzieci, kształtuje się od 18 do 29 roku życia.
Kobiety odsuwają plany prokreacyjne
Chęć posiadania dziecka wskazują częściej mieszkanki dużych miast (23 procent), z wykształceniem wyższym i dochodem ok. 2 tys. na osobę.
Przesunęła się też zdecydowanie średnia wieku kobiet deklarujących chęć realizacji planów prokreacyjnych w przyszłości. Deklarują je głównie kobiety w wieku 30-34 lata.
Eksperci komentujący badania, jako powód takich jego wyników najczęściej sugerują niepewną sytuację kobiet na rynku pracy, brak mieszkań, jak również lęk przed ciążą powikłaną.