Rotawirusy: dlaczego są niebezpieczne dla małego dziecka? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Rotawirusy: dlaczego są niebezpieczne dla małego dziecka?

Rotawirusy: dlaczego są niebezpieczne dla małego dziecka?

Autor zdjęcia/źródło: Infekcja wywołana przez rotawirusy może wymagać hospitalizacji @Background photo created by pressfoto - www.freepik.com

Rotawirusy są częstą przyczyną zachorowań wśród małych dzieci. Jak przebiega choroba i czy można ustrzec najmłodszych przed infekcjami z wymiotami, biegunką i wysoką gorączką?

Zakażenie rotawirusami często wywołuje u dzieci ciężką infekcję. Zdarza się, że przebieg choroby jest na tyle groźny – gwałtowne wymioty i biegunka prowadzą do szybkiego odwodnienia organizmu, że dziecko wymaga leczenia w szpitalu.

Rotawirusy: w jakim wieku dzieci najczęściej chorują na infekcje nimi spowodowane

Choroby spowodowane zakażeniem rotawirusowym przechodzi większość dzieci, w tym aż 95% do 5. roku życia! W dodatku, im mniejsze dziecko, tym infekcja jest bardziej dla niego groźna, właśnie z powodu odwodnienia. Zakażenie rotawirusami jest główną przyczyną pobytu dzieci w szpitalu!

Jak można się zarazić rotawirusami?

Rotawirusy przenoszą się drogą kropelkową, pokarmową, przez kontakt z osobą chorą oraz poprzez pożywienie i przedmioty, z którymi miał kontakt chory. Mało kto wie, że te drobnoustroje potrafią przetrwać na dłoniach nawet do 4 godzin, a na przedmiotach 10 dni! Zdarza się też, że rotawirusami zarażają się dzieci przebywające w szpitalu z innego powodu, od dzieci będącucyh tam z powodu biegunki i wymiotaów.

Objawy choroby wywołanej przez rotawirysy

Gdy wirusy wnikną do organizmu uszkadzają nabłonek kosmki jelitowe, prowadząc do stanu zapalnego jelit. Najczęstszymi objawami są wymioty – trwające do dwóch dni, wodnista biegunka – 4-8 dni oraz gorączka sięgająca nawet 40 stopni. Większość dzieci, po konsultacji lekarskiej, na początku choroby, wraca do domu i leczenie polega na podawaniu leków przeciwgorączkowych i pojeniu. Konieczna jest jednak uważna obserwacja dziecka przez rodziców i w razie potrzeby kontrolna wizyta u pediatry. Choroba może mieć gwałtowny przebieg, prowadzący do groźnego dla życia dziecka odwodnienia. W takiej sytuacji maluch zostaje w szpitalu i ma podłączoną kroplówkę (czasem dodatkowo z elektrolitami i glukozą). Zwykle po 2-3 dniach takiej kuracji maluch w dobrej formie wraca do domu.

Czy wiesz, które objawy mogą świadczyć o odwodnieniu dziecka?

  • płacz bez łez

  • długie nieoddawanie moczu

  • zapadnięte ciemiączko

Na szczęście przebieg choroby nie u wszystkich jest groźny – u ok 20-40% przebiega nawet bezobjawowo.

Powikłania: czy są możliwe po infekcji rotawirusami

Najczęstszymi powikłaniami są zaburzenia wchłaniania i trawienia. Z tego powodu część dzieci po chorobie wymaga zmiany diety. Zdarzają się też zapalenia oskrzeli i płuc oraz, na szczęście znacznie rzadziej, poważne powikłania neurologiczne – zapalenie mózgu.

Zapobieganie chorobom wywołanym przez rotawirusy

Infekcja wywołana rotawirusami potrafi mieć ciężki przebieg. Dlatego ważna jest profilaktyka. Najprostszymi metodami są oczywiście dokładne mycie rąk oraz budujace odporność karmienie piersią niemowlaka. Jednak najbardziej skuteczną metodą w tej chwili jest szczepienie, które nawet jeśli nie wyklucza w 100% zachorowania dziecka, to zabezpiecza je przed pobytem w szpitalu, którego wolelibyśmy uniknąć. Szczepienie przeciwko rotawirusom, zgodnie z kalendarzem szczepień, jest jedynie zalecane, co oznacza, że rodzice muszą pokryć jego koszt. Wykonuje się je (doustnie) pomiędzy 2. a 6. miesiącem życia dziecka.

>>> Czytaj też: ZOMR: to zagrożenie życia dziecka, często wywołane przez meningokoki. Wiesz co to jest?