Opublikowany przez: Familiepl 2020-07-22 07:42:19
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Sergiu Vălenaș on Unsplash
Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży, a jego spożywanie w tym stanie jest co najmniej naganne. Krok dalej chce się posunąć Rzecznik Praw Dziecka, który proponuje wprowadzenie odpowiedzialności karnej dla ciężarnych pijących alkohol, dzięki czemu prawa nienarodzonych dzieci byłyby lepiej chronione.
- Niepokojący jest wysoki odsetek kobiet spożywających alkohol w trakcie ciąży. Może to prowadzić do nieprawidłowości neurobehawioralnych oraz innych trwałych uszkodzeń organizmu dziecka. Należy podjąć działania edukacyjne, profilaktyczne i prawne, by pomóc dziecku i matce. W szczególności wprowadzić ochronę prawnokarną dziecka poczętego i odpowiedzialność karną matki spożywającej alkohol w trakcie ciąży – stwierdził w swoim raporcie RPD Mikołaj Pawlak, cytowany przez Dziennik Gazetę Prawną.
Rzecznik powołuje się tutaj na art. 160 kodeksu karnego, w którym jest mowa o "ponoszeniu odpowiedzialności karnej dla osoby narażającej drugiego człowieka na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu". Według RPD odpowiedzialność karna za picie alkoholu w ciąży powinna zostać jeszcze bardziej szczegółowo uregulowana odrębnymi przepisami.
Już po pół godzinie od wypicia alkoholu jego stężenie we krwi jest niemal jednakowe u matki, jak i u nienarodzonego dziecka. Nawet jednorazowa dawka alkoholu może wywołać poważne negatywne skutki u płodu.
Konsekwencje picia alkoholu w ciąży to głównie: poronienie lub przedwczesny poród, niska waga urodzeniowa dziecka, uszkodzenia mózgu (w każdym trymestrze ciąży), ADHD, opóźnienie wzrostu, wady serca, wady nerek, problemy z widzeniem i ze słyszeniem, a także wystąpienie alkoholowego zespołu płodowego (FAS).
CZYTAJ TEŻ:
>> Porody rodzinne bez testów na COVID 19
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.