Sen dziecka, a wyniki w nauce: dlaczego dzieci chodzą późno spać? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Sen dziecka, a wyniki w nauce: dlaczego dzieci chodzą późno spać?

Sen dziecka, a wyniki w nauce: dlaczego dzieci chodzą późno spać?

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Annie Spratt on Unsplash

Zastanawiasz się, dlaczego dziecko nie chce wstawać do szkoły i ciągle się spóźnia. Dlaczego chodzi późno spać i nie daje się przekonać, żeby to zmienić? Jako rodzic czujesz się bezradny, ale też z trudem wstawałeś do szkoły?

Zastanawiasz się, dlaczego twój uczeń tak niechętnie wstaje rano do szkoły, często się spóźnia lub wręcz omija pierwsze lekcje? Myślisz, że jest to spowodowane niechęcia do szkoły? Może tak być, ale przyczyny spóźniania się, częstego chorowania i złych wyników w szkole mogą leżeć gdzie indziej.

O której powinny zaczynać się lekcje w szkole?

Pierwsza lekcja o godzinie 8.00 może być dla Twojego dziecka, a właściwie, jak dowodzą naukowcy dla większości dzieci, zbyt wczesną porą. Wstając tak wcześnie uczeń się nie wysypia, a to powoduje problemy z koncentracją i spadkiem odporności. Idealna pora do rozpoczynania nauki to godzina 10.00. Tak funkcjonuje zegar biologiczny młodego organizmu. Okazuje się, że dzieci rozpoczynające naukę o godzinie 10.00 zamiast o 8.00 mogą osiągać lepsze wyniki w nauce i rzadziej chorować. Nie od dzisiaj też wiemy, że długotrwały niedobór snu sprzyja otyłości i depresji. Zrywanie dziecka wcześnie rano przyczynia się więc do jego kłopotów zdrowotnych i zaburzeń koncentracji.

Dzieje się tak, ponieważ w czasie dojrzewania organizm starszego dziecka/nastolatka funkcjonuje według nieco innego rytmu dobowego niż organizm człowieka dorosłego. Melatonina – hormon odpowiedzialny za sen wydziela się nieco później niż u osoby dorosłej i konsekwentnie dziecko samoistnie później się budzi. Do takich wniosków doszli w 2017 roku amerykańscy naukowcy, za co zostali uhonorowani Nagrodę Nobla. Ich praca dotyczyła zwiększenia świadomości higieny snu i odkrycia genu, który jest odpowiedzialny za produkowanie białka kontrolującego cykl dobowy.  

Drogi rodzicu, czy to wyjaśnia codzienne kłopoty z wysłaniem młodego człowieka spać i poranną gehenną z budzeniem? To minie, istnieją nawet metody, jak osoba dorosła z sowy może stać się skowronkiem - piszemy o tym TUTAJ

>>> Czytaj też: TRENDY 2021 w rodzicielstwie: nowe zabawki czy stres, zdalna nauka i inteligentne technologie?

Dlaczego lekcje zaczynają się o 8.00 rano?

Godziny rozpoczęcia lekcji w szkole związane są z godzinami pracy rodziców. Większość dorosłych rozpoczyna pracę zawodową w godzinach 8.00 - 9.00. Rodzice odprowadzają młodsze dzieci w drodze o biura. Wydawało się, że to idealny sposób na pogodzenie  nauki w szkole i pracy dorosłych. Jednak codzienne zbyt wczesne budzenie uczniów do szkoły nie wychodzi im na dobre. Może teraz, podczas zdalnej nauki jest dobry moment na sprawdzenie tej teorii i rozpoczynanie zajeć szkolnych chociaż o godzinie 9.00? To co możemy zrobić sami, by pomóc dziecku w lepszym wysypianiu sie i poprawieniu wyników w nauce i utrzymaniu zdrowia, to przede wszystkim stał pora pobudki, nawet w dni wolne. Jest to trudne do zrobienia, ale możliwe. Zachęć dziecko do odłożenia komputera i urządzeń mobilnych na ok. 2 godziny przed snem, a jesli to nie jest możliwe, zainstalujcie filtry odcinające niebieskie światło - wiele smartfonów i laptopów ma już tę funkcję. Wystarczy ustawić stałe pory włączania się trybu nocnego, np. między godzinami 20.00 a 7.00 rano.

>>> Czytaj też: Dietetyk radzi: Co jeść by skrócić czas choroby i infekcji?

Źródło:

1. nobelprize.org

2. frontiersin.org

3. brainmax.pl