Skąd biorą się wszy? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Skąd biorą się wszy?

Skąd biorą się wszy?

Autor zdjęcia/źródło: Skad biora się wszy?@pixabay.com

Wszy, jedne z najstarszych pasożytów pamiętają jeszcze starożytny Egipt. Podczas swojej długiej historii zdziesiątkowały one armię Napoleona, a choroba przez nie przeniesiona na żołnierzy zyskała nazwę plagi wojennej.

Choroba zwana wszawicą  występuje we wszystkich krajach, bez względu na klimat czy położenie.
Wszy występują jednak wyłącznie u ludzi. Zwierzęta nie mogą ich przenosić, a jednym sposobem zarażenia się nimi jest bezpośredni kontakt włosa z włosem. Wiele osób uważa, że biorą się one z brudu. Nie ma jednak nic bardziej mylnego. Wszom jest wszystko jedno, czy głowa, na której się osiedlają, jest czysta, czy brudna. Także nie ma znaczenia długość i gęstość włosów ani rodzaj używanego szamponu. Najprawdopodobniej  chodzi tu o zapach potu żywiciela.

Gdzie się wszy pojawiają?

Tam, gdzie są duże skupiska ludzi, ale najczęściej w środowisku dzieci. Problem ten pojawia się w przedszkolach, szkołach i na wakacyjnych zgrupowaniach, jak kolonie czy obozy. Maluchy mogą się zarazić podczas zabawy czy snu, gdy ich głowy stykają się ze sobą. Starsze dzieci, kiedy pożyczają od siebie szczotki, ozdoby do włosów czy czapki.  Dlatego  bardzo ważne jest uświadamianie  dzieciom, aby nie pożyczały przedmiotów higieny osobistej. Jeszcze kilka lat temu szkoły miały obowiązek sprawdzania czystości uczniów. Jednak zaniechano tego, powołując się na gwałcenie praw dziecka. W dniu dzisiejszym odpowiedzialność za higienę dziecka leży jedynie w rękach rodziców. Jednak często wstydzą się oni  poinformować szkołę lub przedszkole o istniejącym problemie i narażają na wszawicę także inne dzieci.

Jak wykryć wszawicę?

Wszawica  jest wyjątkowo łatwa do zdiagnozowania i jesteś ją w stanie  sama wykryć. Jeśli dziecko nieustannie drapie się po głowie i karku dokładnie obejrzyj jego włosy i skórę głowy. Najlepiej  rób przedziałki palcami i przeczesuj włosy co 1-2 cm. Wszy są bardzo małe (2-3 mm), w kolorze beżowo-brązowym, ale mogą zmieniać barwę, dostosowując ją do koloru włosów i szybko się przemieszczają wzdłuż włosa. Gdy są w ruchu, łatwo je dostrzeżesz.  Skupiają się one za uszami i z tyłu głowy. Żywią się krwią i w miejscach ugryzień zostają swędzące zaczerwienione zgrubienia, przypominające ugryzienia komara. Ich jaja  mają kolor jasnożółty i są wielkości ok. 1 mm. Bardzo mocno przytwierdzają się do nasady włosów i przypominają łupież, ale nie dają się łatwo odkleić. W przypadku stwierdzenia wszawicy u dziecka  powinnaś sprawdzić pozostałych członków rodziny.
Dawniej uważano, że obcięcie włosów wyeliminuje wszawicę. Niestety tak nie jest. Krótkie włosy jedynie ułatwią ci walkę z chorobą, gdyż na takich włosach, łatwiej możesz je wyczesać.
Jak widać, o zakażenie jest bardzo łatwo. Dlatego warto regularne sprawdzać włosy dziecka. Rób to co najmniej raz na dwa tygodnie i zawsze po powrocie dziecka z wakacji lub szkolnej wycieczki. Gdy znajdziesz na głowie dziecka podejrzanego intruza, jak najszybciej podejmij działania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Wszy u dzieci – Jak mieć problem z głowy?>>

Wszy? Poznaj i pokonaj ten problem! Eksperci radzą!>>

 

Najnowsze komentarze

  • 94.254.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Ja cały rok stosuje taki spray ochronny u córki, naprawdę już nie chce w domu wszawicy
  • 178.235.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    jasne, że można. Moim sposobem na to jest taki spray [wymoderowano], działa profilaktycznie. Warto go zastosować np. we wrześniu u dziecka, bo wtedy wszystkie dzieci wracają do szkoły i jest SPORE prawdopodobieństwo, że któreś będzie miało wszawicę.
  • 94.254.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    A można się jakoś ustrzec od tej wszawicy?