Skarżypyta i mały wódz – jak sobie z nimi poradzić? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Skarżypyta i mały wódz – jak sobie z nimi poradzić?

Niektóre dzieci uwielbiają rządzić – zarówno dorosłymi, jak i innymi dziećmi. Są też takie, które skarżą na każdego, czegokolwiek by nie zrobił. Jak sobie z nimi poradzić? Jak rozmawiać ze skarżypytą i małym wodzem?

Skarżypyta i mały wódz – jak sobie z nimi poradzić?

Autor zdjęcia/źródło: photoxpress.com

Skarżypyta ma dobre zamiary. Chce podzielić się tym, co się działo w ciągu dnia i mówi o innych – co robili, gdzie byli. Inne dzieci niezbyt chętnie bawią się z osobami, które uważają za skarżypytę i nie dzielą się z nimi tajemnicami – po co, skoro rozpowie to innym?

Jak poradzić sobie z małym skarżypytą?

Po pierwsze należy dziecko zrozumieć. Nie ma przecież złych zamiarów, a mówiąc o tym, co się działo – kto, co, komu i dlaczego – czasami może potrzebować pomocy, jak sobie w danej sytuacji poradzić. Czy powinniśmy dawać konkretne wskazówki? Nie, gdyż mówiąc, co dokładnie ma zrobić dziecko w danej sytuacji, pozbawiamy je samodzielnego myślenia i podejmowania decyzji.

Dzieci w wieku przedszkolnym mają tendencję do zdawania relacji: „Mamo, mamo, Adaś uderzył mnie dzisiaj w kolano”, „ Jagoda powiedziała, że mnie już nie lubi”, „Kuba i Wiktor ciągnęli za włosy Zuzię”. Jak reagować? Najgorsze, co możemy zrobić to podpuszczać do kolejnego skarżenia słowami: „Jacy niegrzeczni chłopcy”, albo „Oooo, gdzie bolało Cię kolano?”.


Czytaj również: Rodzeństwo z małą różnicą wieku


Zamiast użalania się i oskarżania innych, jacy to są źli i niegrzeczni, zapytaj: „Bardzo ciekawe to, co mówisz, ale opowiedz mi jak minął Ci dzień? Co tam u Ciebie?” Zachęćmy dziecko, aby opowiedziało, co mu się najbardziej tego dnia podobało, w co się bawiło z innymi dziećmi, co rysowało. Można również spytać, jak ono zachowało się w danej sytuacji – gdy, na przykład, ktoś je popchnął lub kopnął. Dotyczy to szczególnie nieco starszych dzieci. Warto również zapytać: Co Twoim zdaniem powinieneś zrobić następnym razem, żeby rozegrać to lepiej? Pozwól dziecku rozwiązywać problemy samodzielnie. Dzięki temu nauczą się radzić sobie w trudnych sytuacjach. Z drugiej strony, pokażesz dziecku, że liczysz się z jego zdaniem i jego wyborem.

Należy jednak dokładnie wytłumaczyć dziecku jaka jest różnica między skarżeniem, a poinformowaniem rodziców/opiekunów/nauczycieli o prześladowaniu i nękaniu.

 

Ważne: Czy Wasze dzieci umieją rozwiązywać konflikty w grupie rówieśników

Strzałka w prawo

Sonda

Grafika sondy

Moje dziecko...

Mówi mi wszystko, co kto, komu i kiedy.
45.5%
Złości się, gdy nie robi się tak jak ono chce.
18.2%
Czasami poskarży, ale najczęściej po to, aby poprosić o radę.
18.2%
Lubi dowodzić grupą, ale potrafi również przyjąć zasady innych.
18.2%