Skutki stresu: Jak stres wpływa na nasze zdrowie? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Skutki stresu: Jak stres wpływa na nasze zdrowie?

Skutki stresu: Jak stres wpływa na nasze zdrowie?

Autor zdjęcia/źródło: hormon stresu @ jcomp / Freepik

W dzisiejszym świecie stres to nasza codzienność. Ale jakie są skutki stresu, zwłaszcza tego długotrwałego?Żyjemy w ciągłym biegu, z długą listą zadań do wykonania na już, pod presją czasu i oczekiwań innych wobec nas. Stres nikomu nie służy, a może być on nawet niebezpieczny. Jak hormon stresu wpływa na nasze zdrowie?

W czasie sytuacji stresowej w naszym organizmie wydzielana jest adrenalina, noradrenalina i kortyzol. Hormony te mają za zadanie zmobilizować organizm do obrony przed szkodliwą dla niego sytuacją. Nazywane są hormonami „walcz lub uciekaj”. Wyzwalają one zwiększoną dawkę energii, dzięki której mamy siłę na uniknięcie konfliktu poprzez ucieczkę. Jednak skutki stresu, zwłaszcza długotrwałego, mogą być niekorzystne dla naszego zdrowia.

Jak działa hormon stresu?

Adrenalina i noradrenalina wydzielane są jako pierwsze w chwili odczucia największego stresu. Wpływają głównie na układ krążenia podwyższając ciśnienie co powoduje zwiększenie przepływu krwi oraz poprawiają napięcie mięśni. Kortyzol wydzielany jest w czasie przedłużającego się stresu, trwającego powyżej kilkunastu minut. To właśnie ten hormon określa się jako hormon stresu i to on wytwarzany w zbyt dużej ilości jest dla nas najbardziej niebezpieczny. Jego działanie polega przede wszystkim na zwiększeniu stężenia glukozy we krwi.

Niekorzystne skutki stresu

Hormony stresu niekorzystnie oddziałują na organizm, gdy wytwarzana jest ich nadmierna ilość i wydzielanie ich trwa przez dłuższy czas. Zwłaszcza przedłużający się nadmierny stres jest niezwykle szkodliwy dla organizmu. Zwiększone wydzielanie adrenaliny może prowadzić do nadciśnienia i arytmii oraz podwyższenia stężenia glukozy, a także potasu w krwi. Przy zbyt dużym wydzielaniu adrenaliny po pewnym czasie zwiększa się także wydzielanie kortyzolu, który zaburza układ immunologiczny sprawiając, że organizm jest bardziej podatny na infekcje i trudniej jest się z nich wyleczyć. Kortyzol przekierowując glukozę do krwi zasila nią mięśnie, a zmniejsza jej ilość docierającą do mózgu. Z tego powodu mózg zostaje słabiej dotleniony co wpływa na obumieranie komórek nerwowych. Powoduje to osłabienie pamięci długotrwałej, koncentracji oraz procesów uczenia się. Stres prowadzi też do gromadzenia się tkanki tłuszczowej co powoduje głównie otyłość brzuszną.

Jak unikać stresu i jego skutków?

Unikanie stresu, a tym samym skutków stresu, to w dzisiejszych czasach zbyt trudne zadanie. Jesteśmy na niego narażeni na co dzień, więc musimy nauczyć się z nim żyć. Warto zastosować poniższe rady:

  • Zrelaksuj się – medytacja czy joga pomogą ci się wyciszyć i uspokoić. W czasie stresowej sytuacji zatrzymaj się na chwilę, zrób kilka głębszych oddechów, a wtedy na pewno łatwiej ci będzie opanować stres i właściwie zmierzyć się z problemem.
  • Ćwicz – wysiłek fizyczny w czasie dużego stresu, zwłaszcza w postaci sztuk walki, daje ujście hormonom stresu. Organizm otrzymuje informację, że sytuacja stresowa została rozładowana w postaci wysiłku, więc poziom hormonu stresu może już opaść i nie utrzymuje się dłużej na podwyższonym poziomie. To sprawia, że ciało się relaksuje, a umysł odpoczywa.
  • Słuchaj muzyki – muzyka wpływa odprężająco, pozwala się wyciszyć lub zapomnieć o problemach i przenieść się w inny świat. Słuchaj więc swojej ulubionej muzyki, gdy tylko masz na to ochotę i okazję.
  • Śpij – nie zapominaj o regularnym wysypianiu się, śpij najlepiej 7-8 godzin na dobę. Niewyspanie również powoduje zwiększenie stresu poprzez obniżenie wydolność organizmu oraz spowolnienie procesów myślowych. W takiej sytuacji nic dziwnego, że się stresujemy, że nie zdążymy zrobić wszystkiego co sobie w danym dniu zaplanowaliśmy. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Jak walczyć ze stresem w ciąży?>>

Jak radzić sobie ze stresem? - PORADY PSYCHOLOGA>>

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika olamazur
    olamazurIkona zgłaszania komentarza
    Długotrwały stres (np. w pracy) może w skrajnych przypadkach doprowadzić nie tylko do depresji, ale także alzheimera. [wymoderowano] kilkukrotnie słyszałam, że podczas długotrwałego intensywnego stresu zmienia się dosłownie struktura mózgu, dlatego człowiek po jakimś czasie dosłownie inaczej reaguje na stresogenne bodźce. Wiedząc to przy przeglądaniu ostatnich ofert na pracę omijałam szerokim łukiem te w których pracodawcy wśród swoich wymogów wymieniali ODPORNOŚĆ NA STRES. Tak jakby niektórzy nie byli ludźmi a maszynami.
  • Awatar użytkownika Sonia
    SoniaIkona zgłaszania komentarza
    W okresach wzmożonego stresu wspomagam się tabletkami ziołowymi...