Środki ochrony roślin, preparaty dezynfekujące, chemiczne środki czyszczące - sprawdź, czy przechowujesz je zgodnie z przepisami - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Środki ochrony roślin, preparaty dezynfekujące, chemiczne środki czyszczące - sprawdź, czy przechowujesz je zgodnie z przepisami

Środki ochrony roślin, preparaty dezynfekujące, chemiczne środki czyszczące - sprawdź, czy przechowujesz je zgodnie z przepisami

Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu

Przechowywanie środków ochrony roślin, środków do czyszczenia przemysłowego, czy preparatów czyszczących przeznaczonych dla branży hotelarsko - gastronomicznej musi być bezpieczne. Dla ludzkiego zdrowia i życia, a także dla środowiska naturalnego.

Jak prawidłowo przechowywać tego typu chemikalia? Najprostszym rozwiązaniem, które spełnia jednocześnie obowiązujące normy w tym zakresie, będzie szafa na materiały niebezpieczne.

Szafy na chemikalia sprawdzą się w przechowywaniu pestycydów

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie sposobu postępowania przy stosowaniu i przechowywaniu roślin wskazuje m.in., że pestycydy muszą być przechowywane w sposób, w który:

  • nie będą miały kontaktu z żywnością i paszą,
  • będą niedostępne dla zwierząt i osób trzecich,
  • nie będą generować ryzyka skażenia środowiska naturalnego, np. w wyniku wycieku.

Jak sprostać tym wymaganiom? Odpowiednim rozwiązaniem będzie z pewnością dedykowana szafa na materiały niebezpieczne, w tym przypadku na chemikalia. Szafy bezpieczeństwa wyposażone są m.in. w zamek cylindryczny, co zabezpiecza ich zawartość przed osobami postronnymi. Dodatkowa filtracja znajdująca się w drzwiczkach szafy kompleksowo chroni przed zwiększonym stężeniem oparów wydobywających się z substancji niebezpiecznych, tym samym eliminując ryzyko toksycznego skażenia, a także ewentualnego wybuchu (szafa może zostać wyposażona także w dodatkowy wentylator, który zwiększy bezpieczeństwo jej użytkowania).

W przypadku przechowywania środków ochrony roślin istotne jest, aby zapobiec niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się środków i skażeniu w ten sposób środowiska, a także eliminacja ryzyka związanego z pożarem. Stąd też specjalistyczne szafy na chemikalia posiadają systemowe zamknięcie, które zamyka się automatycznie w przypadku wystąpienia pożaru. Dodatkowe wyposażenie w formie specjalnych tacek ociekowych zapobiega z kolei wyciekom.

Środki czystości to także chemikalia. Przechowywania ich w specjalnych szafach załatwia sprawę bezpieczeństwa i zgodności z przepisami

Szafy na materiały niebezpieczne to odpowiednie rozwiązanie także dla przechowywania środków czyszczących oraz preparatów dezynfekujących, stosowanych powszechnie w przemyśle, gastronomii, czy w rolnictwie, np. dla utrzymania higieny budynków inwentarskich. Jeśli składujesz np. preparaty dedykowane czyszczeniu technicznemu, czy też produkty czyszczące i dezynfekujące dla sektora spożywczego, specjalistyczne szafy na chemikalia pozwolą nie tylko zadbać o bezpieczeństwo przechowywania, ale i o spełnienie obowiązujących w tym zakresie regulacji prawnych.

Szafy na niebezpieczne środki chemiczne wyposażone są m. in. w specjalne systemy filtracji i wentylacji, które ograniczają ryzyko ulatniania się oparów na zewnątrz, dzięki czemu wyeliminowane zostaje niebezpieczeństwo wybuchu. Wspomniane już tacki ociekowe, czy też specjalne powłoki wewnętrzne, jakie posiadają szafy tego typu, zabezpieczają natomiast przed wyciekami i korozją.