Stulejka - chłopięca przypadłość - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Stulejka - chłopięca przypadłość

Stulejka  - chłopięca przypadłość

Autor zdjęcia/źródło: Stulejka@flikr.com/Raul Hernandez Gonzales

Stulejka może być wadą nabytą lub wrodzoną. Niestety ten wstydliwy dla wielu rodziców problem, który dotyczy chłopców poruszany jest rzadko. Nic więc dziwnego, że wiedza rodziców na ten temat jest mała.

Problem ten dotyczy niezsuwania się napletka z żołędzi, który u niemowlaków  oraz dzieci do trzech lat jest stanem jak najbardziej naturalnym i nie powinien budzić niepokoju. Są dzieci u których od początku nie ma z tym problemu, jednak powinnaś się udać do lekarza, gdy zauważysz, że dziecko ma trudności z oddawaniem moczu, gdyż zwężenie napletka jest zbyt duże.

Kilka słów o anatomii
U każdego chłopca na końcu prącia znajduje się tzw. żołądź, który jest pokryty fałdem skórnym nazywanym napletkiem. Składa się on z blaszki zewnętrznej i wewnętrznej, która przylega do zewnętrznej powierzchni żołędzi. Jeśli członek jest zbudowany prawidłowo, napletek zarówno w czasie spoczynku, jak i podczas wzwodu swobodnie się zsuwa odsłaniając żołądź. Jeżeli natomiast nie zsuwa się on poza rowek wieńcowy, mamy do czynienia z tak zwaną stulejką. Sytuacja taka zazwyczaj jest spowodowana blizną powstałą w wyniku stanu zapalnego prącia lub napletka, bądź w efekcie nieumiejętnych prób jego zsuwania.

Kłopot ze stulejką
Napletek jest zsuwalny tylko u znikomej liczby noworodków, dlatego do pierwszego roku życia dziecka nie  próbuj odsunąć napletka. Dbaj o higienę penisa tylko na zewnątrz i nie doprowadzaj do stanów zapalnych. Po ukończeniu roku spróbuj co jakiś czas podczas kąpieli delikatnie odprowadzić napletek i umyć żołądź. Nie możesz przy tym używać siły. Jeżeli po ukończeniu  przez dziecko trzeciego roku życia nie udało ci się odciągnąć napletka, udaj się z  dzieckiem  do urologa. U starszych dzieci  zazwyczaj problem ten znika i już połowa chłopców nie ma z tym kłopotu. Wraz z upływem czasu i rozwojem narządów płciowych napletek zaczyna samoistnie odklejać się od żołędzi. Proces ten rozpoczyna się po drugich urodzinach, dlatego podczas codziennej toalety pamiętaj o delikatnym zsuwaniu napletka i myciu żołędzi. Pod napletkiem gromadzi się biała, gęsta mazista substancja o nieprzyjemnym zapachu zwana mastką lub smegmą, którą trudno usunąć, gdy nie zsuwa się napletek. Nieoczyszczenie żołędzi z nagromadzonej mastki może powodować stany zapalne, dlatego jeśli napletek nie zsuwa się z żołędzi lub pojawił się stan zapalny zewnętrznych narządów płciowych skontaktuj się z lekarzem.


Kiedy operacja    
Specjaliści zdecydowanie odradzają  stosowane przez niektórych sposoby rozciągania stulejki lub gorące okłady. Stosując takie metody możesz malcowi wyrządzić krzywdę.
Skuteczne będzie leczenie maściami sterydowymi, które działają miejscowo na napletek i doprowadzają do uelastycznienia jego blaszki zewnętrznej, co umożliwia jego zsunięcie. Jeśli taka próba  nie przynosi  jednak efektu, konieczna jest operacja. Sam pobyt dziecka w  szpitalu trwa tylko kilka dni. Przy krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym lekarz przeprowadza częściowe obrzezanie lub plastykę grzbietową powierzchni napletka. Rany pozabiegowe goją się w  ciągu tygodnia, a zakładane szwy  są rozpuszczalne i wchłanialne.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Chłopięce genitalia – to rodzice muszą wiedzieć>>

Jak przewijać dziewczynkę a jak chłopca?>>

 



Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika apelsinka
    apelsinkaIkona zgłaszania komentarza
    Dzien dobry, Jestem bardzo ciekawa, A jak to bedzie wygladac w przyszlosci, w wieku dojrzewania? czy ten zabieg zostaje na zawsze? czy ten zabieg obrzezania bedzie bardzo widoczny?
  • Awatar użytkownika Patrycja Sobolewska
    Patrycja SobolewskaIkona zgłaszania komentarza
    Obserwujmy dzieci !
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Rodzic jest najbliżej i może obserwować malucha.