Święcenie pokarmów 2020 ZMIANY - jak będzie wyglądało w tym roku? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Święcenie pokarmów 2020 ZMIANY - jak będzie wyglądało w tym roku?

Święcenie pokarmów 2020 ZMIANY - jak będzie wyglądało w tym roku?

Autor zdjęcia/źródło: Święcenie pokarmów 2020 @ Emilia_Baczynska z Pixabay

W tym roku czeka nas Wielkanoc inna niż wszystkie. Do 11 kwietnia, czyli Wielkiej Soboty obowiązują bowiem aktualne zaostrzenia w związku z epidemią koronawirusa, a wśród nich m. in. zakaz przebywania w kościele więcej niż 5 wiernych. Jak wobec tego będzie wyglądało święcenie pokarmów 2020?

Święcenie pokarmów 2020 odbywa się w Wielką Sobotę, która w tym roku wypada 11 kwietnia. Do tego dnia włącznie obowiązują nowe, zaostrzone zalecenia rządu w sprawie epidemii koronawirusa, które mówią, że we mszy świętej może uczestniczyć tylko 5 wiernych. W związku z tym Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przekazało wytyczne dotyczące sprawowania obrzędów na Wielkanoc 2020.

Święcenie pokarmów 2020 – jak powinno wyglądać?

Święcenie pokarmów 2020 odbywa się tradycyjnie w Wielką Sobotę rano. Wierni gromadzą się licznie w kościele lub przed nim i przynoszą święconki, czyli koszyczki wypełnione pisankami, cukrowymi barankami, chlebem, w których znajduje się również kawałek kiełbasy, sól i pieprz. Produkty te nie są przypadkowe, mają swoją symbolikę. Kapłan odmawia specjalną modlitwę i święci przyniesione pokarmy, następnie błogosławi też wiernych kropiąc ich wodą święconą. Odbywa się również obrzęd poświęcenia wody, którą wierni zabierają do swoich domów.

 Święcenie pokarmów 2020 – jak będzie wyglądało w tym roku?

W te święta nie pójdziemy ze święconkami do kościoła. Konferencja Episkopatu Polski zaleca obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym: „nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich” (Wskazania dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach).

Obrzędy wielkanocne będą również pozbawione pokropień, a w Wielki Czwartek Episkopat zaleca opuszczenie obrzędu umywania nóg. W Wielki Piątek i Wielką Sobotę natomiast Episkopat zachęca do uczestniczenia w adoracji Najświętszego Sakramentu. Będzie to okazja do indywidualnej modlitwy w małej grupie osób z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. Od Wielkiej Niedzieli (12 kwietnia) ma zostać przywrócony limit 50 osób uczestniczących we mszy świętej.

 

CZYTAJ TEŻ:

W tym roku Wielkanoc we wrześniu? W 2020 może być zmiana>>