Świńska grypa – coraz więcej zachorowań - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Świńska grypa – coraz więcej zachorowań

Notuje się coraz więcej przypadków zachorowań na świńską grypę. W Rosji z powodu zakażenia wirusem AH1N1 zmarło już ponad 100 osób. Wirus pojawił się już w Polsce, wykryto go u mieszkanki Olsztyna. Czy grozi nam epidemia? Jak ustrzec się przed wirusem?

Świńska grypa to zakaźna choroba układu oddechowego wywołana wirusem grypy typu A - dokładnie H1N1. Wykryto ją właśnie u świń, stąd nazwa, jednak potem przeniosła się również na ludzi. W ostatnich dniach stwierdza się coraz więcej przypadków niebezpiecznych zachorowań na ten rodzaj grypy. Niepokoi zwłaszcza fakt, że często kończą się one śmiercią na skutek groźnych powikłań i zaniedbania ze strony chorego.

(123rf.com @ Świńka grypa)

Największą ilość zachorowań odnotowano na południu Rosji, przy granicy z Ukrainą. W obwodzie kaliningradzkim graniczącym z Polską również pojawiły się 72 przypadki zarażenia wirusem AH1N1, w tym 2 śmiertelne. W tym obwodzie odwołano nawet zajęcia w szkołach oraz imprezy masowe.

Na Ukrainie w obawie przed epidemią władze Kijowa zarządziły noszenie masek w miejscach publicznych. Odnotowano tam już ponad 50 zgonów. Wynikają one jednak nie z epidemii, ale z zaniedbania. Chorzy za późno zgłaszają się do lekarza, a powikłania grypy są bardzo groźne.

W Polsce również odnotowano wirusa świńskiej grypy u mieszkanki Olsztyna, który sąsiaduje z obwodem kaliningradzkim. Kobieta nie wymaga hospitalizacji, jej stan jest dobry. Lekarze uspokajają, że ten rodzaj wirusa grypy krąży w środowisku już od 5 lat, więc nadal będą się zdarzać przypadki zachorowania na niego. Równocześnie zachęcają do szczepień przeciwko grypie, które uodparniają również na AH1N1.

Świńska grypa - objawy

Zakażenie wirusem AH1N1 ma objawy bardzo podobne do zwykłej grypy. Pojawia się gorączka, kaszel oraz często towarzyszące grypie bóle mięśniowe. Następnie zaczynają nasilać się objawy charakterystyczne dla zakażenia wirusem świńskiej grypy: wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe oraz kostno-stawowe, ból głowy i gardła oraz okolicy ucha, suchy kaszel. Objawy te skutkują uczuciem wyczerpania i ogólnego rozbicia oraz brakiem apetytu. Dodatkowo mogą wystąpić nudności, biegunka lub wymioty.

Świńska grypa ma groźne powikłania

Sama świńska grypa nie jest niebezpieczna, ale wywołuje groźne powikłania, które mogą zagrażać życiu. U ludzi przewlekle chorych nasila objawy ich choroby. W zależności od objawów, które mogą być u każdego inne, powikłania grypy to:

zapalenie zatok: ropny katar, gorączka, ból głowy nasilający się podczas schylania, uczucie ucisku w okolicy policzków, zdarza się obrzęk twarzy poniżej oczodołów.

zapalenie ucha środkowego: ból ucha, stan podgorączkowy przechodzący w gorączkę do 39 stopni C, słabe słyszenie, uczucie zatkania ucha.

zapalenie oskrzeli: gorączka, napadowy, męczący kaszel odksztuszający wydzielinę (przezroczysta jest oznacza zapalenie wirusowe, ropna bakteryjne).

zapalenie płuc: wysoka gorączka, silny suchy kaszel, problemy z oddychaniem, dreszcze, czasem bóle w piersiach, ból brzucha i wymioty.

zapalenie mięśnia sercowego: osłabienie, płytki oddech, przyśpieszone tętno, ból za mostkiem nasilający się w czasie kaszlu lub połykania, stany podgorączkowe.

zapalenie opon mózgowych: wysoka gorączka, silne bóle głowy, nudności, sztywność karku. Do stwierdzenia choroby potrzebne jest pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego do badania.

Świńska grypa - Jak ustrzec się przed wirusem?

Gdy zauważysz któryś z powyższych objawów udaj się niezwłocznie do lekarza i pobierz wymaz z jamy ustnej do analizy. Nie lekceważ swoich dolegliwości, bo zaniedbanie może prowadzić do niebezpiecznych następstw. Wirus świńskiej grypy, tak jak każdy inny wirus, przenosi się bardzo łatwo z jednego człowieka na drugiego. Aby ustrzec się przed zachorowaniem przestrzegaj zasad higieny osobistej:

  • często myj ręce wodą z mydłem,
  • unikaj osób, które kichają lub kaszlą (jeśli masz niską odporność, aby się ustrzec przed infekcją możesz nosić specjalną maseczkę),
  • jeśli masz katar to po każdym wytarciu nosa wyrzucaj chusteczkę, za każdym razem używaj czystej,
  • staraj się nie dotykać rękami twarzy i nosa,
  • używaj żelu antybakteryjnego do rąk zwłaszcza po korzystaniu ze środków komunikacji miejskiej czy publicznej toalety,
  • możesz zastosować również szczepionkę przeciwko grypie, która zawiera także antygeny przeciwko wirusowi AH1N1,
  • pij syrop lub herbatę z czarnego bzu (owoców lub kwiatów), który łagodzi objawy grypy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Przeziębienie czy grypa?>>

Domowe sposoby na uniknięcie grypy>>

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Niedobrze.. coraz więcej przypadków jest..