Autor zdjęcia/źródło: Pixabay.com @ Szkarlatyna u dzieci
Choroba zwana także płonicą jest wynikiem zakażenia paciorkowcem z grupy A, dokładnie skutkiem działania toksyn, które są wytwarzane przez te bakterie. Rozwija się ona tylko u osób wrażliwych na działanie toksyn. U osób odpornych na nie efektem zakażenia jest angina paciorkowcowa. Szkarlatyną nie zarażają się niemowlęta. Przekazywane im przez matkę swoiste przeciwciała uodporniają je na tę chorobę.
Szkarlatyna u dzieci -Jak można się nią zarazić?
Płonica zaliczana jest do chorób wieku dziecięcego. Często zapadają na nią dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, jednak chorować na nią mogą również dorośli. Przenoszona jest drogą kropelkową, ale także w wyniku używania z chorą osobą np. wspólnego ręcznika lub pościeli. Możemy na nią zachorować zarażając się od osoby zdrowej, ale będącej nosicielem bakterii lub chorej na anginę paciorkowcową.
Szkarlatyna u dzieci -Charakterystyczne objawy
Okres inkubacji choroby jest dosyć krótki. Pierwsze objawy pojawiają się między 3. a 7. dniem po kontakcie z chorą osobą. Na początku występuje:
- wysoka temperatura
- ostry ból gardła
- nudności
- wymioty
- bóle głowy
- bóle brzucha
- powiększenie węzłów chłonnych
- powiększenie i pokrycie białym nalotem migdałków
- pojawienie się białego nalotu na języku
Pierwsze objawy choroby przypominają zwykłą anginę. Później jednak choroba dalej się rozwija i następuje:
- pojawienie się na języku w miejscu nalotu czerwonych brodawek (język nabiera koloru malinowego).
- w fizjologicznych zagięciach ciała jak zgięcia w kolanach lub łokciach czy pachwinach występuje drobna czerwona wysypka.
- pojawienie się wysypki w okolicach brzucha, na pośladkach i piersiach.
- na policzkach skóra staje się czerwona, a obszar pomiędzy nosem a kącikami ust tzw. trójkąt Fiłatowa pozostaje blady.
- po tygodniu wysypka ustępuje samoistnie, natomiast w jej miejscu następuje grubopłatowe łuszczenie się skóry.
Szkarlatyna u dzieci - Profilaktyka i leczenie
Szkarlatyna nie jest już tak groźna, jak w zeszłych stuleciach. Obecna wiedza medyczna pozwala zwalczać ją skutecznie i sprawić, żeby przebiegała w miarę łagodnie. Leczymy ją antybiotykami zawierającymi penicylinę i jej pochodne. 10-dniowa kuracja przeprowadzona do końca pod stałym nadzorem lekarza uchroni nas z pewnością przed pochorobowymi powikłaniami. W przeciwnym razie może dojść do zapalenia ucha środkowego, paciorkowego zapalenia stawów czy gorączki reumatycznej, która może doprowadzić do wad serca. Jednak najważniejsza jest profilaktyka. Unikajmy kontaktu z osobami chorymi, wręcz izolujmy się od nich i dbajmy o higienę.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Higiena osobista dziecka – uczymy zdrowych nawyków!>>
Rotawirusy - objawy „jelitówki” u dzieci>>