Opublikowany przez:
Familiepl
2022-03-09 11:47:51
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Nic Rosenau on Unsplash
Szacuje się, że polską granicę przekroczyło już ponad 1,3 mln. wojennych uchodźców z Ukrainy, w tym około 1/3 stanowią dzieci. Uciekając przed koszmarem wojny, ludzi Ci często zabrali tylko niezbędne rzeczy na drogę, dlatego tak ważna jest nasza pomoc. Okazuje się też, że dzieci, które przyjechały teraz z Ukrainy mogą już bez przeszkód korzystać z naszego systemu edukacji. Jak zapisać dziecko z Ukrainy do szkoły? Wyjaśniamy.
Dzieci i młodzież z Ukrainy, które są wieku od 7 do 18 lat, czyli w wieku obowiązku szkolnego, można zapisać do szkoły na takich warunkach jak obywatele polscy. Przyjmowanie dzieci z Ukrainy do szkoły odbywa się przez cały rok szkolny, a klasa, do której zostanie przejęte dziecko wyznaczana jest na podstawie ilości lat nauki ukończonych w Ukrainie lub przedstawionych dokumentów, które nie musza być tłumaczone przysięgle.
W celu zapisania dziecka z Ukrainy do szkoły, należy złożyć wniosek do dyrektora publicznej szkoły. W rejonie szkoły, w której mieszka dziecko przybyłe z Ukrainy, przyjmuje się je z urzędu. Inne publiczne szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe, przyjmują w miarę posiadania wolnych miejsc.
Rodzice lub opiekunowie prawni dziecka z Ukrainy, którzy nie mogą znaleźć szkoły posiadającej wolne miejsca w danej klasie, mogą zwrócić się do organu prowadzącego szkoły (np. wydziału edukacji gminy lub powiatu) z prośbą o wskazanie szkoły posiadającej wolne miejsca.
Dzieci z Ukrainy zapisane do polskiej szkoły, które nie posługują się językiem polskim w stopniu umożliwiającym korzystanie z nauki, mogą korzystać także z dodatkowego wsparcia. Uczniowie z zagranicy mogą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z języka polskiego, a także realizować naukę w formie oddziału przygotowawczego, gdzie proces nauczania dostosowany jest do potrzeb i możliwości edukacyjnych uczniów. Uczniowie z Ukrainy w szkole mogą korzystać również z pomocy osoby władającej językiem kraju pochodzenia zatrudnionej w charakterze pomocy nauczyciela.
CZYTAJ TEŻ >> Jak zmotywować dziecko do nauki? Rady specjalistów
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!