Tata i dziecko. Co może tata? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Tata i dziecko. Co może tata?

Tata i dziecko. Co może tata?

Autor zdjęcia/źródło: Tata i dziecko, Masterstudio Pixabay

Coraz więcej młodych tatusiów stara się przejmować obowiązki związane z opieką na malutkim dzieckiem. Jest to dodatkowo ułatwione w związku z wprowadzonym kilka lat temu urlopem tacierzyńskim. Tata i dziecko w domu, razem, to powoli norma. Układ, gdy mama rusza na podbój biznesowego świata staje się coraz bardziej modny.

Młodzi tatusiowe zyskali w Polsce możliwość opieki nad dzieckiem w znacznie większym zakresie niż ich ojcowie. Mogą korzystać z dwóch rodzajów urlopu - ojcowskiego i tacierzyńskiego. W tym miejscu należy rozróżnić, jakie są ogólne zasady korzystania z urlopu ojcowskiego i tacierzyńskiego. Informacje te powinni wziąć pod uwagę rodzice podczas planowania opieki nad maluszkiem.

Tata i dziecko – urlop ojcowski a tacierzyński

Urlop ojcowski przysługuje każdemu ojcu (biologicznemu i przysposabiającemu dziecko) w wymiarze do 14 dni. Tata powinien wykorzystać urlop ojcowski do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia, a w przypadku dziecka przysposabianego do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego o przysposobieniu. Urlop ojcowski nie zależy od urlopu macierzyńskiego – rodzice mogą korzystać z urlopów w tym samym czasie.

Urlop tacierzyński jest ściśle związany z urlopem macierzyńskim mamy, bo stanowi jego część. W czasie trwania urlopu macierzyńskiego, ojciec dziecka nie może przebywać na urlopie tacierzyńskim. Aby tata dziecka mógł skorzystać z urlopu tacierzyńskiego, mama musi zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego. 

Wiedząc już, jakie prawa przysługują młodemu tacie i niezależnie od tego, z której formy urlopu będzie korzystał, zastanówmy się, jakie obowiązki można mu powierzyć. 

Co może tata? 

Można by powiedzieć – tata może wszystko. Poza przystawianiem niemowlaka do piersi nie ma czynności, których ojciec dziecka nie może wykonywać zostając z maluszkiem w domu. 

Przewijać

Na pewno każdy tata zostający w domu z dzieckiem został dokładnie poinstruowany, jak należy to robić. W razie wątpliwości zawsze można wspomóc się filmikami. Nawet jeśli coś pójdzie nie tak i pielucha się poluzuje, zacznie przeciekać, lub wydarzy się coś innego, to każda mama i tak będzie wdzięczna za opiekę. Trzeba tylko pamiętać, żeby regularnie przewijać dziecko, no i żeby pieluchy zawsze były w domu. Nie jest przyjemne lecieć do sklepu z dzieckiem, któremu pielucha wisi do kolan.

Ubierać

Wystarczy raz ubrać niemowlaka aby później umieć wykonywać tę czynność. I nie martwcie się tatusiowie, my matki także bałyśmy się, aby dziecku nie zrobić krzywdy podczas zakładania body. Najważniejszy jest dobór ubrania do temperatury. Maluszek poniżej pierwszego roku życia powinien mieć na sobie o jedną warstwę więcej niż dorosły, przy czym podczas upałów ta zasada absolutnie nie obowiązuje – wtedy niemowlakowi wystarczy body z krótkim rękawkiem i gołe stópki. Dzieci już chodzące można ubierać tak jak siebie. 

Kąpać

Tatusiowie są świetni w takich czynnościach, mają większe i pewniejsze ręce od kobiet, dlatego często są „wykorzystywani” przez zlęknione młode mamy do kąpania dzidziusia. Wszystkim rodzicom, którzy nie są pewni, czy prawidłowo kapią niemowlę polecam film "Pierwsza kąpiel noworodka".

Karmić 

W zależności od wieku dziecka, tata bez problemu może karmić malucha z butelki (niektóre mamy odciągają pokarm) lub podawać mu pokarmy stałe. Zaryzykowałabym nawet stwierdzenie, że tatusiowie lepiej się nadają do karmienia dzieci starszych (o rozszerzonej diecie), bo nie przejmują się tak bardzo, gdy dziecko jest całe umorusane jedzeniem.

Bawić się

Zabawa z dzieckiem to pole do popisu dla ojców. Z mniejszymi dziećmi mogą uskuteczniać zabawy podłogowe, turlanie, jazda na tacie, układanie klocków, wyścigi pojazdami. Nieco starsze uwielbiają z rodzicami malować, rysować, kleić, lepić, jeździć na rowerze, hulajnodze, bawić się w chowanego i ogólnie wygłupiać. Dzięki dziecku tata sam może cofnąć się do dzieciństwa i bezkarnie pobawić się kolejką lub pograć w piłkę.

Spacerować

Do tego instrukcji nie trzeba, zwłaszcza, jeśli w pobliżu domu jest plac zabaw. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w jedzenie i picie dla dziecka, odpowiednio je ubrać, wziąc zapasową pieluszkę i wyruszyć na spacer. Dzieci mogą w ten sposób spędzić nawet cały dzień, a jak śpią podczas spaceru!

Usypiać

Nie trzeba mieć talentu wokalnego, żeby zaśpiewać maluszkowi kołysankę, nie trzeba być aktorem, żeby opowiedzieć bajkę lub poczytać książeczkę. Pociecha i tak uśnie zapatrzona w zakochane oczy taty. Sama obecność rodzica działa na dziecko uspokajająco i zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. A jeśli rzeczywiście tata nie zechce śpiewać w ostateczności może wpomóc się kołysanką w wersji elektronicznej.

Chodzić do lekarza, odwiedzać znajomych, robić zakupy

Podobnie jak podczas wypadu na spacer, grunt to dobre przygotowanie. Najważniejsze, żeby zabrać ze sobą wszystkie potrzebne rzeczy.

 

Dla przypomnienia, podczas każdego wyjścia rodzic musi mieć ze sobą:

dziecko

coś do jedzenia i picia

zapasowe pieluchy

chusteczki nawilżajace

ubranko na zmianę

ulubioną zabawkę maluszka

ZOBACZ TAKŻE:

Niania czy babcia?>>

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika chocolate
    chocolateIkona zgłaszania komentarza
    Oczywiście, Tata może wszystko, nie twórzmy podziałów :)