Niegdyś rodzice wybierali imię zgodnie z rodzinną tradycją, odnosząc się do przodka. Równie często na takie wyróżnienie zasługiwali historyczni bohaterowie, czy postaci z literatury. Czasy się jednak zmieniają i ulegamy zupełnie nowym modom. Obecnie na imiona dzieci bardzo wpływają filmy, seriale i celebryci.
Zdj. pixabay.com
Bardzo zaciekawiły nas brytyjskie statystyki. Okazuje się, że najwyraźniej mieszkańcy Wielkiej Brytanii szaleją za serialem „Gra o tron”. W związku z tym nadają swoim dzieciom imiona serialowych bohaterek i bohaterów. W zeszłym roku na wyspach urodziło się 244 Arye i 18 Theonów. Co ciekawe Theon to raczej kontrowersyjna i negatywna postać… W statystykach widać, że bardziej niż popularna niegdyś książka „Pieśni lodu i gonia” na podstawie której kręcony jest serial, rodziców inspiruje serial, bo dopiero po jego emisji pojawił się boom na wymyślone w powieści imiona.
Poza serialowymi postaciami rodziców inspirują także celebryci, głównie sportowcy, a dokładnie piłkarze. W ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii aż jedenaścioro chłopców dostało imię Ronaldo, a czwórka dzieci dostała imię Messi. Jak się okazuje, analizując ostatnie dziesięciolecie popularność tych dwóch imion zmienia się w zależności od tego, który ze sportowców otrzyma miano piłkarza roku. Prawdziwy jednak szał na imię Messi miałby miejsce zapewne w argentyńskim Rosario, gdzie urodził się właśnie Lionel Messi. Władze miasta zakazały jednak używania tego imienia z obawy na to, że za dużo rodziców zechce tak nazwać dziecko. Wieść jednak niesie, że jeden zdeterminowany tata wytoczył gminie proces w tej sprawie i…wygrał.
Zgodnie z podanymi przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych informacjami najpopularniejszymi imionami w 2014r. w Polsce były:
DZIEWCZYNKI:
- Lena
- Zuzanna
- Julia
- Maja
- Zofia
- Hanna
- Aleksandra
- Amelia
- Natalia
- Wiktoria
CHŁOPCY:
- Jakub
- Kacper
- Antoni
- Filip
- Jan
- Szymon
- Franciszek
- Michał
- Wojciech
- Aleksander
Polskie prawo o aktach stanu cywilnego daje rodzicom 21 dni na rejestrację potomka i wybór dla niego imienia. Zgodnie z regulacjami, jeśli rodzice w wyznaczonym czasie nie zgłoszą imienia dziecka, urzędnik nadaje je dziecku sam. Później rodzice mają 6 miesięcy na odwołanie się i ewentualną zmianę.
Jak długo zastanawialiście się nad wyborem imienia? Czy była to trudna decyzja? Kto wybrał imię dla Twojego dziecka?
Rejestracja noworodka – formalności KROK PO KROKU >>