Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2014-07-15 16:50:42
Co jest przyczyną problemu?
Podstawowym czynnikiem ryzyka, związanym z rozwojem przewlekłej niewydolności żylnej, jest wiek. Większość przypadków zachorowań przytrafia się między 30 a 40 rokiem życia, jednak nie znaczy to, że PNŻ nie pojawia się u młodszych kobiet. Dużą rolę odgrywa również intensywny tryb życia, co obecnie można zaobserwować bardzo często – z uczuciem „ciężkich nóg” borykają się więc w szczególności aktywne zawodowo panie. Poza tym, ryzyko zachorowania na PNŻ może zwiększać np. otyłość spowodowana utrwalaniem złych nawyków żywieniowych, liczba przebytych ciąż, antykoncepcja hormonalna lub niektóre choroby, na przykład zapalenie żył głębokich. Nie bez znaczenia są tutaj również uwarunkowania genetyczne. Jeśli jedno z rodziców cierpiało na przewlekłą niewydolność żylną, to ryzyko zachorowania u córki wzrasta aż o 42 proc. Na kondycję nóg niekorzystnie działa także typowo kobiecy ubiór, tj. wysokie szpilki, obcisłe spodnie lub rajstopy.
Klasyczne objawy
Istotą schorzenia jest trwały, utrudniony odpływ krwi żylnej z dużych naczyń kończyn, co jest przyczyną uczucia ciężkości, które nasila się zwłaszcza rano i wieczorem, a także w letnie, upalne dni. Dodatkowo mogą pojawić się również dokuczliwe dolegliwości bólowe, przede wszystkim wzdłuż przebiegu obciążonej żyły, a także w obrębie łydek. Zignorowanie pierwszych symptomów schorzenia prowadzi do znacznego nagromadzenia krwi żylnej w chorym naczyniu. Zaleganie krwi w dużych żyłach powoduje zwiększenie ich średnicy, co można zauważyć gołym okiem – opuchnięte naczynia stają się widoczne pod powierzchnią skóry, co wywołuje nieestetyczny dla wielu kobiet efekt.
Co pomoże?
Rozwój przewlekłej niewydolności żylnej można skutecznie zahamować, regularnie stosując dostępne w aptekach środki, zwłaszcza w postaci żelu z heparyną, jak np. Lioton 1000. Dzięki przystępnej formie substancja aktywna, jest wsmarowywana bezpośrednio w miejsce bólu, więc może szybciej przynieść ulgę. ę , Poza tym dostępne na rynku leki w postaci przyjemnie pachnącego żelu nie brudzą i nie pozostawiają tłustych plam na ubraniach – można je więc stosować o każdej porze dnia, nawet w pracy.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
188.117.*.* 2014.09.11 10:06
Artykuł tak ciekawy jak reszta w tej tematyce w internecie. "Czym jest to schorzenie" praktycznie nic nie wyjaśnia. Może autorka artykułu postara się o lepsze wyjaśnienie i zagłębi się bardziej w temacie a nie przeczyta jeden artykuł z przychodni o tej chorobie, skróci i napisze jako swój.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.