Udar cieplny u dziecka: objawy i zapobieganie - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Udar cieplny u dziecka: objawy i zapobieganie

Udar cieplny u dziecka: objawy i zapobieganie

Autor zdjęcia/źródło: Dziecko latem @pixabay

Udar cieplny u dziecka jest zwykle efektem przegrzania organizmu. Jak rozpoznać ten czasem groźny dla życia stan i jak zapobiegać? Wyjaśniamy.

Osoby dorosłe, zdrowe, zwykle nie są narażone na udar cieplny – chyba że świadomie przebywają na słońcu zbyt długo, zbytnio nagrzewając organizm.

Najbardziej jednak na udar cieplny narażone są małe dzieci i osoby starsze. Dlatego dobrze wiedzieć, jakie objawy powinny nas zaniepokoić, i jak unikać zbędnego przegrzania.

Udar cieplny u dziecka – nie tylko w słońcu

Na udar jesteśmy narażeni najbardziej przebywając w nasłonecznionych przestrzeniach. Zwykle sprzyja temu temperatura powyżej i w okolicy 30 stopni. Zdarza się jednak, że organizm dziecka może ulec przegrzaniu również w niej słoneczne dni – na przykład przed burzą, kiedy powietrze robi się duszne i ciężkie, a do tego dochodzi wysoka temperatura i zwiększona wilgotność.  Również większa aktywność fizyczna- o co akurat nie trudno u dzieci – może się zdecydowanie przyczynić w ciepłe dni do powstania zagrożenia udarem cieplnym w wyniku przegrzania organizmu.

Objawy udaru cieplnego u dziecka

Co powinno zaniepokoić rodzica, który obawia się,  że dziecko może mieć objawy udaru cieplnego lub słonecznego? Przede wszystkim pamiętajmy, że udar niezwykle rzadko występuje tuż po silnej ekspozycji na słońce i gorącą temperaturę. Zwykle pierwsze objawy udaru cieplnego pojawiają się po 3-4 godzinach od przegrzania. Rodziców powinno zaniepokoić niespokojne zachowanie u małego dziecka, płacz. Zawsze należy sprawdzić skórę, gdyż w przypadku udaru jest ona sucha i gorąca, a dziecko mniej się poci. Twarz malucha może być czerwona lub blada – jeśli udar cieplny już postępuje. Starsze dzieci skarżą się zazwyczaj na bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia i wymioty. Występuje wysoka gorączka, a puls dziecka jest bardzo przyspieszony, mogą wystąpić duszności, drgawki, dreszcze.

Udar cieplny u dziecka zawsze wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem, a nawet bezzwłocznego wezwania karetki pogotowia, gdyż pogłębiający się udar może doprowadzić do śmierci dziecka.

Udar cieplny u dziecka - pierwsza pomoc

Jako pierwszą pomoc powinniśmy zastosować metody, które pozwolą schłodzić nieco małego człowieka. Po umieszczeniu dziecka w zacienionym miejscu możemy zdjąć z niego ubranko, dzięki czemu będzie mu nieco chłodniej. Zastosujmy chłodne lub zimne okłady na kark, i głowę dziecka. Można też moczyć stopy i ręce w chłodnej wodzie. Pamiętajmy aby stosować wodę chłodną – a nie zimną lub lodowatą. Zbyt zimna woda może bowiem doprowadzić do szoku termicznego.

W przypadku silnego udaru z utratą przytmności i drgawkami bezzwłocznie wezwizjmy pogotowie i kontrolujmy parametry życiowe dziecka.

W ciepłe dni niezwykle istotne jest chronienie dzieci przed nadmiernym przegrzaniem – choćby stosując lekkie czapki na głowę, przewiewne ubranka, ograniczając przebywanie bezpośrednio na słońcu – ale przede wszystkim często nawadniając organizm dziecka.

CZYTAJ TEŻ:

>> Jakim jesteś rodzicem, takie masz zdrowie

>> FILM: Zobaczm jak łatwo porwać dziecko SZOK!