Urlop babciny, czyli babcia na urlopie macierzyńskim. Nowy pomysł ministerstwa rodziny? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Urlop babciny, czyli babcia na urlopie macierzyńskim. Nowy pomysł ministerstwa rodziny?

Urlop babciny, czyli babcia na urlopie macierzyńskim. Nowy pomysł ministerstwa rodziny?

Autor zdjęcia/źródło: Urlop babciny @Baby photo created by freepik - www.freepik.com

Urlop dla babci funkcjonuje na Węgrzech. Teraz polska minister rodziny, Elżbieta Rafalska myśli o wprowadzeniu urlopu dla pracującej babci w Polsce. Czy to dobry pomysł?

Polska minister rodziny wyraziła duże zainteresowanie wprowadzonym na Węgrzech babcinym urlopem macierzyńskim. Polega on na dodatkowych dniach wypoczynkowych dla babi i dziadka w roku, w którym urodził się wnuk lub wnuczka.

„Na pewno to jest istotne, ponieważ młoda rodzina czasami, szczególnie przy pierwszym dziecku, potrzebuje wsparcia swojej mamy – komentuje Elżbieta Rafalska.

Według systemu węgierskiego babcia lub dziadek, biorąc urlop mogą przejąć opiekę nad dzieckiem, umożliwiając młodej mamie powrót do pracy. By to było możliwe dziadkowie i rodzice z dzieckiem muszą mieszkać w tym samym gospodarstwie domowym. Na Węgrzech urlop macierzyński trwa trzy lata, jednak jeśli matka podejmie decyzję o wcześniejszym powrocie do pracy, na pozostały czas urlop może wziąć babcia. Z tytułu babcinego urlopu macierzyńskiego dziadkowie otrzymują zasiłek ponad 28 tys. forintów, czyli ok 380 zł.

>>> Czytaj też: Urlop ojcowski czy urlop tacierzyński? Jakie przywileje ma każdy tata?

Urlop macierzyński i wychowawczy w Polsce

Obecnie w Polsce długość urlopu macierzyńskiego uzależniona jest od liczby dzieci urodzonych z tej samej ciąży: przy jednym dziecku 20 tygodni, po urodzeniu bliźniąt 31 tygodni, przy trojaczkach 33 tygodnie. Po urlopie macierzyńskim polskim rodzicom przysługują urlopy rodzicielski i wychowawczy, w sumie 1 rok. Później istnieje możliwość przejścia na bezpłatny urlop wychowawczy, lecz niewiele osób się na to decyduje.

>>> Czytaj też: Więcej urlopu na opiekę dla rodziców

Wiąże się to z koniecznością posłania dziecka do żłobka lub wzięciem opiekunki. Dzieci jednak często chorują lub nie aklimatyzują się w żłobku i nieocenioną pomocą okazuje się babcia.

Od 1 marca w Polsce ma obowiązywać nowy program Mama 4 plus – emerytura dla matek, które urodziły i wychowały przynajmniej 4 dzieci i nie pracowały zawodowo.

>>> Zobacz też: Mama 4 plus. Ustawa wchodzi w życie 1 marca 2019 r.