Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria 2015-01-26 13:53:44
Urlop tacierzyński jest to potoczna nazwa urlopu ojcowskiego i pod takim hasłem znajdziemy odpowiednie ustawy w kodeksie pracy. Co się za nim kryje? Jakie dokumenty przygotować na taki urlop? Ile dni przysługuje przyszłemu tacie na urlop tacierzyński 2015?
Co należy zrobić, aby przejść na urlop tacierzyński?
Aby skorzystać z urlopu ojcowskiego, należy pracodawcy przedstawić pisemny wniosek, a wraz z nim dołączamy skrócony akt urodzenia dziecka oraz oświadczenie, że urlop tacierzyński przysługujący na dane dziecko nie został już wykorzystany. Warto się pospieszyć, ponieważ pracodawca nie może odrzucić wniosku złożonego co najmniej 7 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu.
Na jego okres składa się 14 dni kalendarzowych występujących bezpośrednio po sobie (również te dni, które są ustawowo wolne od pracy).
Komu więc przysługuje urlop tacierzyński?
Zgodnie z art. 1823 pracownik- ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.
Ojcowie adopcyjni mogą wykorzystać urlop do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego adopcję i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia.
Podsumowując:
Tata, który chciałby skorzystać z urlopu ojcowskiego musi spełnić 3 warunki:
Ile tata ma czasu na wykorzystanie urlopu tacierzyńskiego?
Ojciec ma rok na wykorzystanie przysługującego mu urlopu. Może to zrobić począwszy od urodzenia dziecka (idealnym pomysłem będzie wykorzystanie go w okresie korzystania przez mamę z urlopu macierzyńskiego) do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.
Czy tata na urlopie tacierzyńskim ma dodatkowe uprawnienia w 2015 roku?
Tak. Również ku tacie zostaje zastosowana ochrona pracownika przed zwolnieniem tak jak w przypadku przyszłej mamy jako pracownika w ciąży i korzystania z urlopu macierzyńskiego.
Również po urlopie ojcowskim, tata ma prawo skorzystać z urlopu wypoczynkowego, a pracodawca nie może odmówić udzielenia takiego urlopu, jeżeli pracownik prawidłowo złoży wniosek.
Ważna uwaga! Urlop ojcowski nie może być podzielony na części. W praktyce termin dwóch tygodni to 14 kolejno po sobie następujących dni.
Jakie są wasze opinie na temat urlopu tacierzyńskiego? Wasi partnerzy/mężowie z nich korzystali? Myślicie, że warto wprowadzić jeszcze jakieś zmiany? Jeśli tak to jakie?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
winylka 2015.09.22 22:18
Tzw. urlop tacierzyński to nie jest urlop ojcowski! Urlopem tacierzyńskim umownie nazywa się urlop przeznaczony na opiekę nad dzieckiem kiedy matka dziecka rezygnuje z części urlopu macierzyńskiego. Urlop ojcowski to ustalony prawnie urlop przysługujący ojcu dziecka niezależnie od urlopu macierzyńskiego i trwa 14 dni. Przysługuje również ojcom prowadzącym działalność gospodarczą
83.24.*.* 2015.09.08 09:19
urlop tacierzyński i urlop ojcowski to nie to samo i nie należy w tak zawikłany sposób tłumaczyć czytelnikom tych uprawnień, bo to taki misz-masz!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.