Maria Krasowska jest absolwentką wydziału nauki o żywności UWM. Badaniem mleka kobiecego zainteresowała się podczas pracy naukowej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Wtedy dowiedziała się, że banki takiego mleka istnieją w wielu krajach i że dzięki nim wiele noworodków lepiej się rozwija i szybciej wraca do zdrowia.
Niedawno Maria Krasowska wróciła do Olsztyna i właśnie tu chce utworzyć prawdopodobnie pierwszy taki bank mleka w Polsce. Jak miałby funkcjonować?
- Chętne mamy zostałyby przebadane i mogłyby oddawać swoje mleko, którego mają nadmiar, do specjalnych pojemników. Byłoby ono badane, pasteryzowane i rozdysponowane do szpitali dla kobiet, które mleka nie mają - mówi dr Krasowska. - Nie przewidujemy płacenia kobietom za pokarm. Obawiam się, że w naszym niezbyt zamożnym kraju w skrajnych przypadkach mogłoby to prowadzić do zagłodzenia własnych dzieci.
Osoby, które chcą się zaangażować w tworzenie banku, mogą pisać na adres: bankmleka@bankmleka.pl z dopiskiem "Olsztyn".
ad
Co o tym pomyśle sądzą lekarze i naukowcy, dowiesz się z sobotniego wydania "Gazety Olsztyńskiej"
Polub Familie.pl na Facebooku
W Olsztynie pierwszy w Polsce bank mleka kobiecego?
Nie wszystkie młode mamy mogą karmić piersią, a mleko kobiece jest dla noworodka najzdrowsze. Dlatego technolog żywności, dr Maria Krasowska ze Stowarzyszenia na Rzecz Banku Mleka Kobiecego, chce utworzyć w Olsztynie pierwszy taki bank w kraju.