Opublikowany przez: Kasia P. 2018-04-03 16:56:10
Autor zdjęcia/źródło: Wada wzroku a poród @ Zaprojektowane przez Freepik
Słabszy wzrok w dzisiejszych czasach już nie jest wskazaniem do cesarskiego cięcia. O oczy oczywiście trzeba dbać, jak o całe swoje zdrowie i samopoczucie w trakcie ciąży. Każda kobieta, niezależnie od wady wzroku, może odczuwać nieznaczne pogorszenie się wzroku w czasie ciąży. To całkowicie naturalne. Takie lekkie rozmazywanie się obrazu możemy odczuwać zwłaszcza po męczącym dniu, a fundują nam je oczywiście zmiany hormonalne, które niekiedy powodują powstawanie obrzęków na gałce ocznej. Te z kolei są powodem zmian w widzeniu i pogłębienia się wady wzroku. Jednakże są to zazwyczaj sytuacje przejściowe. Po porodzie wzrok wraca do normy sprzed ciąży.
Hormony ciążowe zmieniają skład łez, dlatego jeśli nosisz soczewki oczy mogą cię piec i częściej łzawić. Rozwiązanie? W czasie ciąży zamień soczewki na okulary. Ważne jest także żebyś odwiedziła okulistę, który skontroluje i oceni Twój wzrok.
Warto żebyś trzymała się kilku zasad w trosce zarówno o swój całościowy dobrostan, jak i kondycję oczu:
NIE DŹWIGAJ – tego w ogóle kobietom w ciąży nie wolno robić. W ten sposób także zapobiegasz odklejeniu się siatkówki.
DAWKUJ CZAS PRZED KOMPUTEREM – lekarze zalecają kobietom w ciąży nie więcej niż 4 godziny przed komputerem. Dawkując sobie czas spędzany przed ekranem unikasz tzw. zespołu suchego oka.
ODŻYWIAJ SIĘ DOBRZE – wybieraj produkty wspierające Twój wzrok, czyli bogate w witaminę A i beta-karoten (np. ryby, marchewka).
Tak jak wspomniałam jeśli masz dużą wadę wzroku udaj się na konsultację do okulisty. Wystarczy 2-3 tygodnie przed samym porodem. Nie jest to wizyta obowiązkowa, ale może się okazać bardzo pomocna. Okulista sprawdzi stan oczu, zbada stan siatkówki i ciśnienie wewnątrzgałkowe. Na pewno lekarz Cię uspokoi i rozwieje ewentualne wątpliwości.
Cesarka jest zalecana tylko w przypadkach, gdy przyszła mama miała wcześniej operację przyklejenia siatkówki. W takim przypadku w trakcie parcia może bowiem wzrosnąć ciśnienie w gałce oka i odkleić się siatkówka. To z kolei może prowadzić nawet do utraty wzroku. W innych przypadkach podejmuje się próbę porodu naturalnego.
W trakcie porodu możesz mieć założone okulary, ale często położne i tak proszą o ich zdjęcie. Na pewno musisz zdjąć soczewki kontaktowe, ponieważ w razie konieczności podania narkozy (np. przy decyzji o cesarskim cięciu) po prostu nie będzie na to czasu. Poza tym dłuższe przebywanie w soczewkach, zwłaszcza jednodniowych jest niezdrowe dla Twoich oczu.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.