Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2024-04-10 14:06:36
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa gpointstudio na Freepik
Zmiana w przyznawaniu świadczeń rodzinnych i dodatków socjalnych ma dotyczyć obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do polski w wyniku wojny. Rząd planuje wprowadzić zapis w artykule 26, który regulowałby dostęp do świadczeń 800 plus, dodatków szkolnych itp. wyłącznie dla tych dzieci, które realizują obowiązek szkolny w polskiej szkole. Według danych na koniec ubiegłego roku, ponad ćwierć miliona ukraińskich dzieci uczęszcza do polskich szkół. Szacuje się jednak, że liczba dzieci, na które pobierane są świadczenia, a które nie uczęszczają do szkoły, jest dużo większa.
Jak podaje serwis Infor.pl projekt zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy miałby otrzymać wstępnie brzmienie: "Art. 26 ust. 5. Ustalając prawo do świadczenia wychowawczego lub do świadczenia dobry start na zasadach określonych odpowiednio w ust. 1 pkt 2 lub 3 Zakład Ubezpieczeń Społecznych samodzielnie uzyskuje lub weryfikuje drogą elektroniczną z systemu informacji oświatowej, o którym mowa w przepisach o systemie informacji oświatowej, informacje o realizacji przez dziecko obowiązku nauki, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lub informację, czy dziecko uczy się w szkole na zasadach określonych w ust. 1 pkt 3. W przypadku braku możliwości samodzielnego pozyskania lub weryfikacji przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych informacji, o których mowa w zadaniu pierwszym, z przyczyn nieleżących po stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wzywa wnioskodawcę do przedstawienia dokumentów potwierdzających te informacje."
W związku z planowanymi zmianami podczas składani wniosku między innymi o świadczenie 800 plus, rodzice mieliby obowiązek potwierdzić bądź drogą elektroniczną lub dostarczyć odpowiednie dokumenty do ZUS, które poświadczałyby realizację obowiązku szkolnego.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.