Wełna merynosów jest nie tylko modnym surowcem dziecięcych ubranek. Właściwości ubranek merino są nie do przecenienia! Która mama spróbowała, ta wie że było warto. O ubieraniu dzieci zimą, właściwościach słynnej wełny merino w dziecięcych ubrankach i dlaczego tak szybko zapominamy o ich cenie.
Ubranka z wełny merino: dlaczego są warte wysokiej ceny?
Mieszkając w naszej strefie geograficznej mamy świadomość, że miesięcy chłodnych, dżdżystych, wietrznych czy po prostu zimnych jest (o zgrozo) więcej niż sielankowo ciepłych. Do tego miesiące przejściowe, takie jak wiosna i jesień, trwają czasem zdecydowanie za długo i stanowią zarzewie spadku odporności czy podatności na przeziębienia naszych pociech. Kiedyś bez rajstopek i podkoszulka, dziś bez dobrej jakości bielizny termicznej, mamy zimą nie wypuszczają swoich pociech z domu. Dlaczego jednak jakość odzieży spodniej ma tak wielkie znaczenie? Szczególnie zimą bardzo ważna jest kwestia potliwości - w sztucznych materiałach właściwa cyrkulacja powietrza jest zaburzona. Dzieci pocą się bardziej, a mokry podkoszulek może długo nie wysychać. Dodając długi pobyt na zewnątrz lub szybkie zmiany temperatur dom-podwórko-dom, mamy prostą drogę do przeziębienia. Włókna wełny merino mają tę wyjątkową właściwość, że dopasowują się do temperatury ciała noszącego ją dziecka - gdy jest obniżona, grzeje; gdy podwyższona, chłodzi.
Ubranka z wełny merino: właściwości wełny merino
Wełna merynosów charakteryzuje się kilkoma bardzo unikalnymi właściwościami:
- Dopasowuje się do temperatury ciała. Nawet w wersji cienkiej potrafi dać więcej ciepła niż grubo pleciony, lecz akrylowy sweter. W momencie zgrzania jest też na tyle cienki, że z powodzeniem odprowadzany jest nadmiar ciepła a organizm szybko wraca do równowagi termicznej.
- Nie pochłania zapachów. I w ogóle trudno się brudzi. Wełna merynosów regeneruje się w styczności z tlenem, dlatego przy zwykłym użytkowaniu, ubrania z wełny merino można prać rzadziej.
- Nie odkształca się w praniu. Przy zachowaniu minimum starań (pranie w letniej wodzie, lepiej ręcznie, a jeśli w pralce to na małych obrotach i bez wirowania - program "wełna" wystarczy) ubrania z wełny merino na długo zachowują swój pierwotny kształt.
- Nie podrażnia wrażliwej skóry dziecka. Body z wełny merino nie "gryzą". Przeciwnie - są miękkie i niezwykle przyjemne dla delikatnej skóry dziecka. Można je nakładać już całkiem małym niemowlakom.
Ubranka z wełny merino: tanio czy drogo?
Trzeba powiedzieć to jasno - ubranka z wełny merino nie należą do najtańszych. Mało tego - można powiedzieć, że ich cena to górna półka wśród ubranek zimowych. Jednak dla świadomej i zdeterminowanej matki to nie jest argument. Jeśłi jednorazowy wydatek 200-300 zł za body i kalesonki dziecięce przewyższają domowy budżet, zawsze można skorzystać z drugiego obiegu. Sprzyja temu fakt, że ubranka merino naturalnie nie gniotą się, a po praniu odzyskują swój naturalny kształt i nie wymagają prasowania. Używane ubranka merino w bardzo dobrym stanie (np. po jednym dziecku) można bez problemu nabyć w dedykowanych grupach na portalach społecznościowych czy sprzedażowych. Świetnym sposobem jest też wymienianie się ubrankami między mamami dzieci w różnym wieku. Merino użytkowane przez jeden sezon, przy normalnej pielęgnacji, nie ma prawa się zniszczyć w sposób rażący. A kolejny bobas, przez sezon, również nie nadszarpnie przesadnie merinowego runa. Także śmiało drogie mamy - merino zimą mieć warto i przy odrobinie dobrej woli, jest na każdą kieszeń.