Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2024-04-15 10:24:04
Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu
Czynniki ryzyka dla bólu podczas wiosennych aktywności
Zima nie jest dobrym czasem dla aktywności fizycznej. Brzydka pogoda, krótkie dni i zła jakość powietrza nie zachęcają do ćwiczeń na zewnątrz, a zajęcia na siłowni nie sprawdzają się u każdego. Dlatego w wielu przypadkach organizm po zimie jest przyzwyczajony do mniejszej ilości ruchu. Kiedy wiosną nagle zaczynamy ruszać się więcej, nasze ciało przeżywa swoisty szok. Zbyt duża aktywność może więc prowadzić do przeciążenia, a w konsekwencji sztywności oraz bólu mięśni i stawów.
Bezpośrednią przyczyną takiego stanu jest brak odpowiedniego przygotowania organizmu do zwiększonego wysiłku. Nie bez znaczenia są również potencjalne niedobory witamin i minerałów, jakie mogą pojawić się po zimie w wyniku mniejszej dostępności owoców i warzyw, a także braku słońca. Zbyt niskie stężenie magnezu czy witaminy D przekłada się m.in. na gorszą pracę mięśni i stawów.
Powrót do formy po zimie zacznij powoli. Na początku warto ćwiczyć krócej i mniej intensywnie, a z czasem stopniowo zwiększać natężenie treningów. Kluczowe jest także odpowiednie przygotowanie organizmu do aktywności fizycznej, czyli rozgrzewka. W ten sposób przygotujesz do zwiększonego wysiłku nie tylko mięśnie i stawy, ale też układ sercowo-naczyniowy.
Równie ważne jest rozciąganie po treningu, które pozwala organizmowi powrócić do równowagi sprzed ćwiczeń. Dzięki niemu rozluźnisz napięte mięśnie i poprawisz dopływ bogatej w tlen i substancje odżywcze krwi, dzięki czemu przyspieszysz ich regenerację.
Nie zapomnij też o wygodnym, dopasowanym do rodzaju aktywności obuwiu, które może zapobiec wielu kontuzjom. Ważny jest również strój – wiosną pogoda bywa zdradliwa, dlatego warto ubrać się na tzw. cebulkę, żeby móc dostosować się do aktualnych warunków atmosferycznych[1].
Czasem nawet najlepsze przygotowanie nie ustrzeże Cię przed przeciążeniem czy kontuzją. W takiej sytuacji pomóc mogą leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, zawierające np. deksketoprofen. To substancja, która hamuje produkcję związków wywołujących i podtrzymujących stan zapalny w organizmie. Dzięki temu pomaga ona wyciszyć wszystkie jego objawy, m.in. ból, obrzęk i podwyższoną temperaturę.
Deksketoprofen stosowany jest w leczeniu bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Ponieważ charakteryzuje się szybkim początkiem działania (pierwsze efekty bywają odczuwalne już po ok. 30 min), może sprawnie uśmierzyć nagłe dolegliwości związane z urazem, kontuzją czy przeciążeniem mięśni i stawów[2].
Aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących zdrowie i dobre samopoczucie. Wiosna to idealny czas na powrót do ulubionego rodzaju sportu, a powyższe wskazówki pomogą Ci zrobić to w bezpieczny dla organizmu sposób.
[1] Złotkowska, R., Skiba, M., Mroczek, A., Bilewicz-Wyrozumska, T., Król, K., Lar, K., & Zbrojkiewicz, E. (2015). Negatywne skutki aktywności fizycznej oraz uprawiania sportu. Hygeia Public Health, 50(1), 41-46.
[2] Woroń, J. (2020). Dlaczego w bólu ostrym należy rozważyć zastosowanie deksketoprofenu? Forum Medycyny Rodzinnej, 14(2): 51-56.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.