Wracamy do starego! Czy nowy system edukacji nie zdał egzaminu? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Wracamy do starego! Czy nowy system edukacji nie zdał egzaminu?

Wracamy do starego! Czy nowy system edukacji nie zdał egzaminu?

Autor zdjęcia/źródło: Wracamy do starego!@flikr.com/EDUSPACES - przestrzeni...

Czyżby powrót do starego programu szkolnictwa? MEN zamierza zlikwidować gimnazja. Od 1 września 2017 roku wrócą 8-letnie szkoły podstawowe i 4-letnie licea.

PIS proponuje przywrócenie edukacji powszechnej. Aby to osiągnąć, do czwartej klasy włącznie trwałoby nauczanie wczesnoszkolne. Kolejny etap zaczynałby się w piątej i kończył w ósmej klasie podstawówki.

Szkoła dzisiaj
Reforma oświaty z 1999 zmieniła obowiązujący od 1968 roku dwustopniowy system szkolnictwa w strukturę trzystopniową. Okres nauki przypadający na szkołę podstawową  został skrócony  z 8 lat do 6 i  zostały wprowadzone 3-letnie gimnazja. Po gimnazjum uczniowie mogli kontynuować naukę w 3-letnich liceach ogólnokształcących i profilowanych, 3 i 4-letnich technikach zawodowych oraz 2 i 3-letnich zasadniczych szkołach zawodowych.


Opinia publiczna

W sprawie zmian w szkolnictwie głosy są podzielone. Niektórzy uważają, że bezpieczniej jest reformować już istniejący system niż zmieniać go na poprzedni. Z kolei na forum "Dziennika Łódzkiego" czytamy słowa pani Aldony: Bardzo mnie cieszy ta zmiana. Poczucie bezpieczeństwa naszych dzieci w fazie dojrzewania nie zostanie zaburzone, nie będą miały dodatkowych stresów w związku ze zmianą otoczenia i wymaganiami od nowych nauczycieli. Inna osoba pisze, że 8-letnie szkoły dają dziecku poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Dziecko nie musi wchodzić do nowej grupy i ponownie się w niej adaptować kosztem nauki.
Problem jednak rodzi się w przypadku gimnazjów dwujęzycznych. Joanna Gospodarczyk, Dyrektor Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy twierdzi, że gimnazja dwujęzyczne, które działają przy dobrych liceach, nie pomieszczą się z podstawówkami. W Warszawie działa około 40 takich gimnazjów i odbywają się do nich osobne egzaminy.


Jeśli PiS wprowadzi reformę oświaty, to zmiany  dotyczyć będą rocznika, który zacznie naukę w podstawówce w 2017 roku. Uczniowie, którzy aktualnie rozpoczęli naukę w gimnazjum  jeszcze nie zostaną objęci nowym systemem.

Co sądzisz o powrocie do starego systemu szkolnictwa? Czy jest on lepszy od obecnego? Czekamy na Twoją opinię na forum:

Czy powrót do starego systemu edukacji to dobra decyzja?>>

 



Strzałka w prawo

Sonda

Grafika sondy

Czy jesteś za reformą systemu edukacji?

Tak
66.7%
Nie
33.3%
Jest mi wszystko jedno
0.0%

Najnowsze komentarze