Opublikowany przez: o.i.a 2012-02-06 13:35:12
F. - Czym jest połóg i ile trwa?
J.S. - Połóg to czas sześciu tygodni po porodzie. W okresie połogu organizm matki wraca do stanu sprzed ciąży. Cofają się zmiany fizjologiczne, które występowały w ciąży.
F. - Jakie zmiany zachodzą w tym czasie w organizmie kobiety?
J. S. – W czasie połogu zmniejsza się częstość akcji serca, zmniejsza się liczba białych krwinek. Przez pierwsze 3 - 4 dni wydzielina z pochwy jest mocno krwista, tzw. odchody połogowe czerwone.
Przez następnych 10 -12 dni przechodzi w jasnobrązową - odchody połogowe surowicze aż stanie się żółtawobiała - odchody płogowe białe. Nie należy się przejmować nagłym krwawieniem po ok. 10 - 14 dniach od porodu. W tym czasie w miejscu gdzie przyczepione było łożysko powstały strup oddziela się. Krwawienie ustaje samoistnie. Całkowita utrata krwi w okresie połogu wynosi ok. 250 ml.
F. – Jak, w czasie połogu, kobieta powinna o siebie dbać?
J. S. - Do wchłaniania krwi najlepiej stosować najzwyklejsze podpaski. Tamponów nie należy używać z względu na gojenie się urazów krocza i pochwy. Macica w połogu po 5 - 7 dniach staje się twarda i niebolesna; dnem sięga do połowy odległości między pępkiem i spojeniem łonowym.
Po dwóch tygodniach wraca do swoich fizjologicznych wymiarów. Można zażywać leki przeciwbólowe (paracetamol).
W czasie połogu należy zadbać o higienę aby zapobiec zakażeniu. Należy być aktywną fizycznie. Odżywiać się dobrze zbilansowaną dietą. Warto rozpocząć rutynowe ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha, np. skręty tułowia wykonywane na łóżku przy zgiętych biodrach i kolanach. Krocze należy myć w kierunku od przodu ku tyłowi. Można stosować kilka razy dziennie ciepłe nasiadówki. Zasadniczo krocze musi być czyste i suche. Nie należy stosować kremów i maści.
NIE UŻYWAĆ PŁYNU DO HIGIENY INTYMNEJ gdyż bardzo podrażnia, a wręcz maceruje skórę krocza i pochwy. Często oddawać mocz, unikać nadmiernego rozciągnięcia pęcherza moczowego. Można stosować łagodne środki przeczyszczające.
W czasie "zwijania" się macicy mogą występować dolegliwości bólowe.
F. – Jakie niepożądane objawy mogą wystąpić? Kiedy udać się do lekarza?
J.S. – Zaniepokoić powinny objawy zapalenia błony śluzowej macicy, a są nimi: tkliwość i ból brzucha, gorączka, złe samopoczucie, upławy. Sytuacja wymaga pomocy lekarskiej.
Natomiast naturalne jest występowanie dolegliwości bólowych, podczas „zwijania” się macicy.
F. – Połóg to też karmienie piersią. Jakieś rady dla świeżo upieczonych mam?
J. S. - W początkowym okresie laktacji zwiększa się wytwarzanie mleka, piersi mogą być bolesne i obrzęknięte szczególnie w "nawale pokarmowym". Systematyczne masowanie piersi, karmienie dziecka, ściąganie mleka laktatorem i na koniec ręcznie. Czynności te sprawiają wielką ulgę dla mamy. Jednakże, gdy pojawi się nagle wysoka gorączka wraz z obrzękiem piersi, to powodem może być zastój pokarmu. Wykonanie powyższych czynności sprawi ustąpienie dolegliwości a gorączka jak szybko się pojawiła, tak szybko zniknie.
Jeżeli natomiast w piersiach pojawią się twarde guzy, zaczerwienienie skóry, gorączka, znaczny ból, stwardnienie, obrzęk, wrażenie ciepła przy dotyku - konieczna będzie pomoc lekarska.
F. – Kiedy kobieta może wrócić do współżycia seksualnego?
J. S. - Do współżycia można powrócić, kiedy tylko jest ono pożądane i nie sprawia bólu.
Poczęcie jest możliwe już w drugim tygodniu po porodzie. Warto zadbać o antykoncepcję, która jest inna dla matek karmiących a inna dla tych mam, które nie karmią piersią.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
plascynacja 2012.02.07 18:35
Co to są "ciepłe nasiadówki" ?
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.