Torsje mogą być spowodowane zbyt głęboko wsadzonym do buzi palcem, nieprzyjemnym zapachem, przejedzeniem, chorobą lokomocyjną, która może się pojawić nawet przy zbyt długim bujaniu na huśtawce, a także przegrzaniem, zatruciem pokarmowym, infekcją wirusową lub stanem zapalnym organizmu.
Wymioty u dziecka – jak postępować?
Wymioty u dziecka jest to odruch obronny organizmu, który odmawia przyjęcia pokarmu i za pomocą skurczów żołądka pozbywa się go. Wymiotujące dziecko powinno być pod stałą obserwacją osoby dorosłej, gdyż może się zakrztusić.
- Nie podawaj mu jedzenia, nawet, jak poczuje się trochę lepiej. Żołądek i jelita powinny odpocząć, żeby móc zacząć normalnie pracować.
- W tym czasie malcowi podawaj dużo płynów. Najlepiej w przerwach między torsjami w małych porcjach 2-3 łyżeczki od herbaty Wymioty u dziecka powodują utratę płynów. Uzupełnianie ich pozwala mu na szybszy powrót do zdrowia, zapobiega odwodnieniu i poprawia samopoczucie. Do picia najodpowiedniejsza jest woda, słaba herbata lub płyn nawadniający jak Gastrolit, Orsalit czy Saltoral, który uzupełnia sole mineralne i elektrolity.
- Stopniowo zwiększaj objętość picia, pod warunkiem, że maluch dobrze to znosi. Gdy zwymiotuje znów, zmniejsz ilość płynu do łyżeczki i zacznij pojenie od nowa. Nie podawaj dziecku słodkich gazowanych napojów, soków lub krowiego mleka, gdyż mogą podrażniać żołądek. W przypadku niemowlaka, najlepszym lekarstwem jest mleko matki.
- Maluch, gdy wymiotuje , nie wie co się z nim dzieje i zupełnie nie panuje nad swoim ciałem, a wracająca treść żołądkowa wywołuje pieczenie w przełyku, a nawet ból. Tylko twój spokój pomoże dziecku zrozumieć, że nie dzieje się nic takiego. Zapewnij dziecku dobre warunki podczas wymiotowania.
- Niech dziecko zwraca pokarm do przeznaczonej specjalnie do tego celu miski. W trakcie wymiotów pochyl dziecko i jedną ręką przytrzymuj mu główkę za czoło, a drugą obejmuj jego tułów. Pochylenie pomaga także zapobiec zachłyśnięciu, które czasami staje się nawet przyczyną zachłystowego zapalenia płuc.
- Po każdym zwymiotowaniu pokarmu niech dziecko dokładnie wypłucze buzię. Kwaśne resztki pokarmowe zostawiają nieprzyjemny posmak w ustach i niszczą delikatne szkliwo ząbków dziecka. Jeśli malec tego nie chce, przetrzyj jego buzię gazą zmoczoną w letniej wodzie. Po torsjach ulgę dziecku przyniesie umycie twarzy chłodną wodą lub przynajmniej przetarcie jej ściereczką zmoczoną w chłodnej wodzie.
Kiedy idziemy z dzieckiem do lekarza?
Gdy wymioty u dziecka powtórzyły się kilkukrotnie i stan jego zdrowia się nie poprawia, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Powinnaś udać się do lekarza także, gdy zaobserwowałaś u dziecka:
- nie oddaje moczu już od 6 godzin
- ma spierzchnięte usta i robi się senne
- dziecko jest apatyczne i ma przyspieszony oddech
- puls jest albo za powolny, albo za szybki
- dziecko ma podkrążone oczy
W przypadku niemowlaka:
- już po kolejnych wymiotach
- gdy moczy mniej niż cztery pieluchy dziennie
- jest niespokojne
- jego ciało staje się wiotkie
- ciemiączko staje się płaskie lub zapadnięte
Dodatkowe obawy, które warto skonsultować z lekarzem to gorączka, silne objawy bólowe brzucha lub głowy. Także, jeśli wymioty poprzedził jakiś wypadek w którym doszło do urazu głowy. Gdy wymioty są zbyt bardzo chlustające lub w wymiocinach dostrzegalna jest krew. Widać wyraźne objawy odwodnienia, jak złe samopoczucie, pragnienie, wysuszone wargi, nalot na języku oraz mniejsza ilość moczu o intensywnie żółtej barwie.
Gdy stan dziecka się stabilizuje
Możesz zacząć podawać herbatki z nasion kopru włoskiego, mięty, rumianku, melisy lub imbiru. Także dobry będzie roztwór soli i glukozy albo środki z elektrolitami dostępne bez recepty w aptekach.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: