Opublikowany przez:
Redakcja Familie
Redakcja
2023-10-27 09:08:18
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa jcomp na Freepik
Kobieta w ciąży ma specjalne prawa, jeśli chodzi o zwolnienie lekarskie oraz wysokość wynagrodzenia. Ile dni zwolnienia można otrzymać w ciąży i jaki jest kalkulator wynagrodzenia?
Zwolnienie lekarskie w ciąży daje przyszłej mamie 270 dni zwolnienia, czyli okres 9 miesięcy ciąży. Jeśli lekarz zdecyduje o wystawieniu kobiecie w ciąży zwolnienia lekarskiego, warto, aby znalazł się na nim kod B – co będzie również informacją dla pracodawcy i płatnika zasiłków o ciąży, a także specjalnych warunkach naliczania zasiłku na zwolnieniu w ciąży. Jaki jest kalkulator wynagrodzenia na zwolnieniu lekarskim w ciąży? Przepisy stanowią, że w ciąży zwolnienie lekarskie, jest płatne 100 procent. Czyli kobieta na zasiłku chorobowym w ciąży zachowuje prawo do swojego pełnego wynagrodzenia, w odróżnieniu od zwolnień chorobowych nie w czasie ciąży – płatnych 80 procent.
Co istotne, zwolnienie lekarskie w ciąży płatne jest w wysokości 100 procent średniego miesięcznego wynagrodzenia (z 12 ostatnich miesięcy), przez cały okres ciąży.
Aby wyliczyć podstawę zasiłku bierze się pod uwagę średnią zarobków z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających moment przejścia na zwolnienie lekarskie w ciąży. Do tego okresu zlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy. End of dialog windowAby obliczyć wysokość zwoleini
Aby obliczyć wysokość zwolnienia lekarskiego w ciąży, do podstawy zasiłku chorobowego należy wliczyć oprócz wynagrodzenia podstawowego również premie, dodatki, nagrody, od których były odprowadzane składki na ubezpieczenie chorobowe. Podstawa zasiłku chorobowego w ciąży nie może być niższa od minimalnej kwoty wynagrodzenia.
Zasady wypłaty zasiłku chorobowego w ciąży są takie same, jak w przypadku innych chorób. Pierwsze 33 dni nieobecności w pracy kobiety w ciąży, która jest na zwolnieniu lekarskim, płaci pracodawca. Od 34 zobowiązanie to przejmuje natomiast ZUS.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!