Wyprawka dla noworodka - co zabrać ze sobą do szpitala?
Ostatnie tygodnie ciąży to okres gorączkowego oczekiwania na narodziny dziecka, dlatego wyprawkę dla malucha najlepiej skompletować wcześniej, niż planowany termin spodziewanego porodu. W torbie dla dziecka nie może zabraknąć ubranek, pieluszek oraz odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Szpitale zwykle dysponują odzieżą i kocami dla noworodków, jednak noszą one zwykle na sobie ślady używania, dlatego dla komfortu dziecka, jak i jego rodziców, najlepiej zaopatrzyć się we własne, czyste i świeże ubranka.
Podstawowa wyprawka dla noworodka powinna zawierać:
- ubranka dziecięce (koszulki, kaftaniki, body, śpioszki, skarpetki, rękawiczki, czapeczki),
- kosmetyki dla malucha (krem do pupy, nawilżające chusteczki, oliwkę lub krem ochronny, ewentualnie zestaw do pielęgnacji pępka),
- pieluszki (jednorazowe pieluszki tetrowe, pieluchy, np. Pampers),
- miękki kocyk,
- ręcznik kąpielowy niemowlęcy z kapturem.
Ilość spakowanych rzeczy dla maluszka zależy od tego, ile czasu spędzi się w szpitalu, co często trudno przewidzieć. Po porodzie bez komplikacji, jaki odbył się siłami natury, matka zwykle spędza ok. 2 dni w szpitalu, chociaż zdarzają się wypisy już następnego dnia. Aby uniknąć stresujących sytuacji, zawsze lepiej zapakować do torby kilka pieluszek lub ubranek więcej.
Wyprawka do szpitala dla mamy
Przed porodem przyszła mama powinna również pomyśleć o sobie i zapakować do torby niezbędną odzież, kosmetyki oraz akcesoria. W wyprawce do szpitala powinny znaleźć się, przede wszystkim:
- wygodne koszule nocne (w tym jednak krótka do porodu),
- kapcie i klapki pod prysznic,
- bielizna (staniki, majtki, w tym również jednorazowe, jakie można kupić w aptece),
- ręczniki kąpielowe (duży i mały),
- podpaski, wkładki laktacyjne,
- cienki szlafrok,
- odzież do ubrania się w dniu wyjścia,
- niezbędne kosmetyki do higieny osobistej,
- dowód osobisty,
- dokumentacja medyczna (karta ciąży, dokumenty z grupą krwi, wyniki badań w kierunku kiły, USG wykonane po 36. tygodniu ciąży, badanie moczu, ostatnia morfologia, książeczka ubezpieczeniowa, skierowanie do szpitala).
Autorka artykułu: Magdalena Bytys