ZUS zmienia zasady wypłaty zasiłku macierzyńskiego w 2021 - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

ZUS zmienia zasady wypłaty zasiłku macierzyńskiego w 2021

ZUS zmienia zasady wypłaty zasiłku macierzyńskiego w 2021

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Unsplash

Nie wszystkie mamy otrzymają zasiłek od razu po porodzie. ZUS chce walczyć z wyłudzeniami.

Zasiłek macierzyński, to świadczenie wypłacane przez ZUS dla mam, które urodziły dziecko i przebywają na urlopie macierzyńskim.Zasiłek macierzyński przysługuje po urodzeniu dziecka kobietom, które były objęte ubezpieczeniem chorobowym lub przebywały na urlopie wychowawczym. Świadczenie to można otrzymać pracując na umowie o pracę, ale także w innych szczególnych przypadkach. Otrzymamy je na przykład, gdy pracujemy na podstawie umowy na czas określony, która została przedłużona do daty porodu, albo gdy kobieta była w ciąży i zostałaś w tym czasie zwolniona.

Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego w 2021 wynosi:

  • 20 tygodni (140 dni) – gdy urodzisz jedno dziecko,
  • 31 tygodni (217 dni) – gdy urodzisz dwoje dzieci podczas jednego porodu,
  • 33 tygodni (231 dni) - gdy urodzisz troje dzieci podczas jednego porodu,
  • 35 tygodni (245 dni) - gdy urodzisz czworo dzieci podczas jednego porodu,
  • 37 tygodni (259 dni) - gdy urodzisz pięcioro i więcej dzieci podczas jednego porodu.

Okazuje się jednak, że w 2021 zasiłki macierzyńskie może czekać poważna zmiana. Jak poinformowała Gazeta Wyborcza, ZUS planuje zwiększyć kontrolę zasiłków macierzyńskich i czasowo wstrzymać je dla mam, które zawarły umowę o pracę niedługo przed terminem porodu.

Otrzymanie zasiłku macierzyńskiego wiązałoby się z wydłużeniem okresu wyczekiwania – na razie jeszcze nie jest znany ostateczny czas, jaki należałoby przepracować, aby uzyskać zasiłek po porodzie.

Zasiłek macierzyński: jak długo trwa urlop w 2021?

Zasiłek macierzyński 2021 za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku za okres do:

  • 6 tygodni urlopu rodzicielskiego – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie oraz w przypadku przyjęcia na wychowanie jednego dziecka;
  • 8 tygodni urlopu rodzicielskiego – w przypadku urodzenia przy jednym porodzie dwojga lub więcej dzieci oraz w przypadku równoczesnego przyjęcia na wychowanie dwojga lub więcej dzieci;
  • 3 tygodni urlopu rodzicielskiego – w przypadku przyjęcia na wychowanie dziecka, w przypadku gdy ubezpieczony ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w  minimalnym wymiarze wynoszącym 9 tygodni.

źródło: wyborcza.biz

CZYTAJ TEŻ >> Umowa na czas nieokreślony a ciąża - czy się przedłuża?