Zaburzenia hormonalne – co warto wiedzieć? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Zaburzenia hormonalne – co warto wiedzieć?

Co oznacza stwierdzenie zaburzenia hormonalne? Dlaczego dbanie o równowagę hormonalną jest dla nas kobiet tak bardzo ważne?

zdj. pixabay

Jaki jest wpływ hormonów na cykl menstruacyjny? - zaburzenia hormonalne

Jak wiemy, hormony pełnią różne funkcje w naszym organizmie. Bez hormonów jajniki nie produkowałyby komórek jajowych. Również nie możliwe było zagnieżdżenie się zarodka i podtrzymanie ciąży przez organizm kobiety. Nasz kobiecy, prawidłowy cykl menstruacyjny zależy od łańcucha reakcji, w którym biorą udział hormony. Niedobór któregoś z hormonów (estrogen, folikulotrop czy progesteronu) może spowodować zaburzenia w etapie cyklu. Zaburzenia hormonalne mogą przyczynić się do rozwoju pustego pęcherzyka, a nawet jego niezdolności do pęknięcia oraz uwolnienia się komórki jajowej z pęcherzyka.

W jaki sposób zaburzenia hormonalne wpływają na zaburzenia płodność kobiety? - zaburzenia hormonalne

Zespół policystycznych jajników to choroba, której towarzyszy wzrost produkcji męskich hormonów, czyli testosteronu i androgenów. Co z kolei powoduje obniżenie się FSH (hormonu folikulotropowego) i podniesienie się poziomu hormonu luteinizującego. Objawem zespołu policystycznych jajników jest wstrzymanie dojrzewania pęcherzyków Graafa, a także powstaniem torbieli na jajnikach.

Kobiety, które cierpią na zespół policystycznych jajników lub hiperprolaktynemię może doprowadzić do zaburzeń fazy lutealnej. Faza ta następuje po owulacji, a zaburzenia te charakteryzują się zbyt niskim stężeniem progesteronu, co jest wynikiem nieprawidłowo funkcjonującego działania ciałka żółtego. W konsekwencji prowadzi co wystąpienia utrudnień z utrzymaniem ciąży.

Hiperprolaktynemia to poważna choroba, która może utrudnić starania o dziecko. Wiąże się to z wysokim stężeniem hormonu – prolaktyny we krwi. Hormon ten odpowiada za stymulację i utrzymanie laktacji, a także hamowanie produkcji hormonów takich jak LH i FSH. Przy hiperprolaktynemii może dojść do wstrzymania owulacji i ograniczenia wydzielania się progesteronu który jest niezbędny do zagnieżdżenia zarodka.

Również hormon tarczycy ma bardzo duży wpływ na przebieg cykl menstruacyjny, który odpowiada za nasz metabolizm. Ich niedobór lub nadmiar może być przyczyną zaburzeń płodności nieregularnych miesiączek.

Jak wynika z badań zaburzenia hormonalne są przyczyną około 30-40% przypadków niepłodności. Można ją leczyć podając brakujące hormony.

Najnowsze komentarze

  • 83.26.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    U mnie właśnie PCOS stwierdzono ale długa była droga do prawidłowej diagnozy niestety... Jak macie problemy z miesiaczkami, cerą, włosami i tyjecie szukajcie dobrego endokrynologa.
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Oj, te hormony..