Zaplanuj dobrze ciąże - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Zaplanuj dobrze ciąże

Zaplanuj dobrze ciąże

Autor zdjęcia/źródło: Kiedy mozna zajść w ciąże?@flikr.com/kara

Kiedy można zajść w ciąże? Pytanie to zadają sobie młode osoby rozpoczynające życie płciowe. Niestety kulejąca u nas seksualna edukacja sprawia, że większość dorastającej młodzieży czuje się w tym temacie zupełnie zagubiona i zestresowana.

W ciążę można zajść uprawiając stosunek seksualny bez używania antykoncepcji i nie praktykując tak zwanego stosunku przerywanego. Należy jednak wiedzieć, że antykoncepcja nie daje stuprocentowej pewności i trzeba liczyć się z tym, że tabletki czy prezerwatywy mogą nie chronić przed zapłodnieniem. By mieć pełne zaufanie do antykoncepcji, najlepiej używać nie jednego, lecz kilku środków chroniących przed ciążą.


Cykl kobiecy


Młode osoby przede wszystkim powinny poznać swój cykl miesiączkowy. Dzięki temu będą dokładnie wiedziały, kiedy mają dni płodne. Cykl kobiecy składa się z czterech następujących faz:

  • Faza miesiączkowa – rozpoczyna się wraz z krwawieniem i  trwa od dwóch do sześciu dni. W tym czasie poziom estrogenu, progesteronu i hormonów przysadkowych jest dość niski. Złuszczający się nabłonek macicy, zwany endometrium  zastępowany jest nowymi warstwami. Zaczyna się również formować ciałko białe. Zajście w ciążę w tym okresie jest prawie niemożliwie. Zdarzają się jednak wyjątki.
  • Faza folikularna – to czas pomiędzy 6. a 13. dniem cyklu. Na tym samym poziomie utrzymuje się poziom progesteronu i jednego z hormonów przysadkowych – lutropiny, wzrasta ilość estrogenów, a folikulotropina – drugi hormon przysadki – wydziela się pulsacyjnie. W jajniku zaczynają się wtedy rozwijać pęcherzyki jajnikowe i pęcherzyk dominujący. To czas, kiedy można zajść w ciążę.
  • Faza owulacyjna – to 14. dzień cyklu (przy cyklu trwającym 28 dni). Rośnie wtedy poziom hormonów przysadki oraz progesteron. Dominujący pęcherzyk jajnikowy pęka i uwalnia się z niego komórka jajowa. Ta faza to okres największej płodności. Zajście w ciążę jest najbardziej prawdopodobne.
  • Faza lutealna – obejmuje czas od 15. do 28. dnia cyklu. Poziom progesteronu i estrogenu jest nadal wysoki i zmniejsza się tuż przed następnym krwawieniem. W przypadku, kiedy do zapłodnienia nie dojdzie, ciałko żółte (pochodzące z pękniętego pęcherzyka) zamienia się w końcu w ciałko białe. Jeszcze na początku tej fazy można zajść w ciąże. Jednak im bliżej miesiączki, tym jest to mniej prawdopodobne.


Dni płodne rozpoczynają się 5 dni przed owulacją i trwają jeszcze 3-4 dni po jej zakończeniu.  Wynik może jednak  zaburzyć choroba albo nawet zmęczenie. Na tej metodzie mogą opierać się przede wszystkim osoby, które pragną dziecka. Duże znaczenie ma tu regularność cykli. Jeśli są rozregulowane, obliczenia nie są możliwe.
Optymalny wiek na zajście w ciążę
Z punktu widzenia medycznego wiek, w którym powinno zachodzić się w ciąże to 20 rok życia. Ten stan trwa mniej więcej 5 lat. W tym czasie w organizmie jest  bardzo dobry poziom hormonów płciowych, a  ciało jest idealnie przygotowane na przyjęcie dziecka. Narządy rodne i macica doskonale poradzą sobie z utrzymaniem . Niestety, im kobieta później zdecyduje się na dziecko, tym większeprawdopodobieństwo, że urodzi się chore. Możliwe są przede wszystkim zaburzenia genetyczne, głównie zespół Downa. Narażone na niego są zwłaszcza dzieci kobiet po 35. roku życia. Ciąża w3 późnym wieku może wiązać się też  z możliwością jej utraty.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Zróbmy sobie dziecko!>>

Jakie badania przed ciążą?>>

Najnowsze komentarze

  • 193.25.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Przy okazji planowania ciąży, jako mama dwójki dzieci chciałabym wspomnieć o dobrym wyborze ginekologa i miejsca porodu. Moja kuzynka zaniedbała to i niestety nie ma zbyt dobrych wspomnieć z porodówki.. Po jej opowieści zdecydowałam się znaleźć klinikę odpowiednio wcześniej, w ten sposób trafiłam na Feminę i doktora Jankowskiego, dzięki niemu ten czas był dla mnie jednym z najpiękniejszych chwil w życiu!