Autor zdjęcia/źródło:
Bezpieczne opalanie@flikr.com/David Corcoran
Słońce ma na nas zbawienny wpływ. Działa antydepresyjnie, a wskutek promieniowania ultrafioletowego powstaje w naszym organizmie witamina D – podstawowy budulec kości. Dzięki ciepłym promieniom słonecznym jesteśmy w lepszej kondycji.
Przebywanie na słońcu działa też korzystnie na układ nerwowy, poprawia przemianę materii, leczy trądzik i odpręża, a piękna opalenizna dodaje uroku. Żeby jednak to wszystko mogło być prawdą powinniśmy postawić na jedną rzecz - bezpieczne opalanie.
Upalne lato to stały problem ochrony przeciwsłonecznej. Wystawiając ciało na działanie promieni powinniśmy się odpowiednio do tego przygotować. Przed szkodliwym promieniowaniem ochronią nas filtry SPF znajdujące się w środkach do opalania. Wybierając się na plażę, niezależnie od naszego fototypu, zabierzmy ze sobą tzw. blokery słoneczne. Dzięki nim zabezpieczymy miejsca szczególnie narażone na działanie słońca, czyli nos, płatki uszu, usta i delikatną skórę pod oczami.
Pamiętajmy również o dzieciach. Kremy przeznaczone specjalnie dla delikatnej i bardziej wrażliwej skóry najmłodszych mają zupełnie inny skład niż kosmetyki dla dorosłych.
Ustalamy własny fototyp
Na podstawie barwy skóry, oczu i włosów możemy samodzielnie określić swój fototyp i dobrać krem do opalania z odpowiednim filtrem. Faktor powinien być tym wyższy, im jaśniejszą mamy karnację.
- Typ północnoeuropejski to niebieskie oczy, mlecznoróżowa skóra oraz rude lub blond włosy. Skóra na słońcu robi się czerwona i rzadko brązowieje. Przy takim fototypie, podczas pierwszych czterech dni opalania, stosujmy kremy z SPF 25-30, przez kilka następnych 20-25. W dziesiątym dniu możemy już użyć preparatu z filtrem 10-15.
- Typ środkowoeuropejski to lekko śniada karnacja, szare lub piwne oczy i ciemne włosy. Skóra pod wpływem słońca najpierw czerwienieje, ale szybko przybiera brązową barwę. Przy takim fototypie opalanie zaczynamy kolejno od kremów z faktorem 10-15, następnie 8-10, a po kilku dniach stosujemy SPF 4-5.
- Typ południowoeuropejski to śniada cera o żółtobrązowym odcieniu, ciemnobrązowe lub czarne włosy oraz brązowe oczy. Ochronę przy tym fototypie zapewnią kremy od SPF 8-10 do 4-5.
Bezpieczne opalanie
Zdrowe plażowanie to jednak nie tylko stosowanie odpowiednich preparatów. Powinnyśmy także pamiętać żeby:
- Nie wystawiać się na działanie słońca do południa między godziną dziesiątą a trzynastą, bo wtedy promieniowanie jest najsilniejsze. Możemy poparzyć skórę i nabawić się udaru.
- Podczas pierwszego dnia opalania, nie przebywać na słońcu dłużej niż 15 minut.
- Przed wyjściem na plażę nie malować się i unikać kosmetyków zawierających alkohol, bo mogą one powodować podrażnienia.
- Chronić skórę przed słońcem również w cieniu. Promienie słoneczne odbijają się od piasku i wody, dlatego siedząc pod drzewem czy pod parasolem, także możemy się poparzyć.
- Korzystając z kąpieli słonecznych, unikać używania dezodorantów, perfum i kosmetyków kolorowych, ponieważ mogą spowodować przebarwienia skóry.
- Na kilka dni przed plażowaniem zrezygnować z kremów zawierających witaminy A i C oraz kwasy owocowe, które pod wpływem słońca mogą wywołać alergie lub poważniejsze podrażnienia skóry.
- Przed wyjściem na słońce nie jeść selera i pietruszki oraz nie pić naparów z melisy i dziurawca. Wszystkie te produkty zwiększają wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne, co wiąże się z ryzykiem poparzeń i przebarwień.
- Nie zapominać o nakryciu głowy. Szczególnie ważne jest to w przypadku małych dzieci. Brak czapki czy kapelusza w upalne dni może stać się przyczyną udaru.
- Używać okularów słonecznych chroniących przed szkodliwym promieniowaniem. Muszą one jednak posiadać odpowiednie filtry, w przeciwnym razie zamiast chronić oczy, będą im szkodzić. Musimy więc wiedzieć jakie okulary kupić.
- Przed wyjściem na plażę przeczytać dokładnie ulotki przyjmowanych leków lub zapytać lekarza czy stosując dany medykament możemy się opalać. Są leki, które w kontakcie ze słońcem wywołują reakcje alergiczne lub pozostawiają trwałe plamy na skórze. Należą do nich leki uspokajające, antydepresyjne, antybiotyki, tabletki przeciwcukrzycowe i antykoncepcyjne.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: