Opublikowany przez: Kasia P.
Familie.pl: Zacznijmy od słońca. Ma aż taki zły wpływ na naszą skórę? Czy raczej łapiemy dzięki niemu zbawienne D3? Kiedy unikać słońca, a kiedy z niego korzystać?
Pani dr n. med. Anna Dyszyńska:
Filozoficznie powiem, że nic nie jest ani do końca dobre, ani do końca złe. Po prostu trzeba wiedzieć, kto, kiedy i w jaki sposób może przebywać na słońcu. Zależy to od naszego wieku, stanu zdrowia (w niektórych chorobach ekspozycja na słońce jest bardzo szkodliwa), przyjmowanych leków (niektóre mają działanie światłouczulające), środków zabezpieczających no i oczywiście miejsca, gdzie przebywamy (Polska czy kraje nieco bardziej egzotyczne).
Familie.pl: Jakie zmiany mogą pojawić się na skórze pod wpływem słońca i jak je rozpoznać?
Pani dr n. med. Anna Dyszyńska:
Zmiany skórne powstające pod wpływem słońca można podzielić na ostre i przewlekłe, powstające w wyniku długotrwałego oddziaływania promieni słonecznych. Trudno podać kryteria rozpoznawania, ponieważ są one bardzo różne i rozpoznawanie ich wymaga specjalistycznej wiedzy. Niektóre z nich, jak rogowacenie słoneczne to zmiany przednowotworowe, więc naprawdę lepiej poradzić się lekarza.
Famllie.pl: Jak już rozpoznamy zmianę, możemy sobie z nią poradzić domowymi sposobami?
Pani dr n. med. Anna Dyszyńska:
Mówiąc szczerze, oprócz oparzeń słonecznych, i to tylko najniższego stopnia, nie mamy możliwości samodzielnego leczenia powstałych pod wpływem słońca problemów skórnych. Lepiej nawet nie próbować tylko znowu – iść do lekarza.
Familie.pl: Jakie są najlepsze sposoby na najczęstszy problem – oparzenie słoneczne?
Pani dr n. med. Anna Dyszyńska:
Najlepiej oczywiście się nie oparzyć, czyli stosować odpowiednie środki zabezpieczające i korzystać rozsądnie z przyjemności przebywania na słońcu. Jeśli jednak dojdzie do oparzenia, sposób postępowania – podobne i jak przy oparzeniach innego typu – zależy od stopnia oparzenia. Jeżeli pojawią się bąble, trzeba iść do lekarza. Z taką sytuacją jednak spotykamy się raczej rzadko. Przeważnie chodzi po prostu o zaczerwienioną i piekącą skórę. Oparzone miejsce należy schłodzić – najlepiej zastosować okład z chłodnej wody, a następnie zastosować środek po opalaniu zawierający D-panthenol lub allantoinę. Bardzo dobre efekty daje zastosowanie Dexapolcortu w aerozolu, świetnie chłodzi i likwiduje objawy zapalenia, niemniej jest to lek sterydowy wydawany na receptę.
Familie.pl: Jak dbać o skórę latem? Czy powinniśmy inaczej się zachowywać, rozpoznając różne typy cery, np. jak pomóc skórze ok. 30, gdy nadal występuje trądzik?
Pani dr n. med. Anna Dyszyńska:
Po pierwsze należy pamiętać, że słońce wysusza skórę. Dlatego niekoniecznie trzeba ją dodatkowo odtłuszczać, nawet jeśli normalnie tego wymaga. Po drugie należy stosować kremy ochronne i środki po opalaniu. Po trzecie ważne jest prawidłowe nawilżenie skóry, mam tu też na myśli nawilżenie „od środka” – czyli wypijanie odpowiedniej ilości płynów. Po czwarte trzeba pamiętać, że wszelkiego typu zmiany skórne, np. właśnie trądzikowe, opalają się inaczej niż zdrowa skóra i efektem jest nierówny koloryt skóry z przebarwieniami lub odbarwieniami, jak z kolei w przypadku łupieżu ostrego.
Familie.pl: Jak dbać o skórę dziecka latem?
Pani dr n. med. Anna Dyszyńska:
Inaczej należy zadbać o skórę maluszka, a inaczej o skórę nastolatka, który też się do dzieci zalicza. Szczególnie delikatną skórę mają maluchy, które nie powinny przebywać na słońcu w najgorętszych porach dnia. Kremy ochronne dla małych dzieci powinny zawierać najsilniejsze, ale naturalne filtry mineralne. Nie należy stosować preparatów z filtrami chemicznymi, bo mogą dziecko uczulać. Dodatkowo np. na plażę warto kupić odpowiednie ubranka ochronne. Oczywiście nie zapominamy o czapeczkach i parasolkach nad wózek.
Familie.pl: Ostatnie, ale chyba najbardziej skomplikowane pytanie. Na rynku dostępne są tysiące kosmetyków na lato. Jak wybrać te właściwe dla nas?
Pani dr n. med. Anna Dyszyńska:
Powinny być one dostosowane do naszego fototypu, wieku, dotychczasowego czasu ekspozycji na promienie słoneczne i rodzaju aktywności, jakie wykonujemy na słońcu. Trzeba również uwzględnić, czy nie jesteśmy przypadkiem alergikami. Ja osobiście z reguły polecam kosmetyki apteczne, tzw. dermokosmetyki – niekoniecznie droższe, a naprawdę bezpieczniejsze.
W tym tygodniu naszym Ekspertem jest:
Pani dr n. med. Anna Dyszyńska,
dermatolog,
udziela konsultacji w przychodni internetowej eDoktor24.pl
CYKL ZDROWIE
CZYTAJ WIĘCEJ :
MIĘŚNIAKI MACICY - ROZMOWA Z GINIEKOLOGIEM
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
gocha2323 2016.06.28 21:52
najważniejszy jest umiar!
Stokrotka 2016.06.27 13:41
Nawet od słońca można dostac uczulenie..
Patrycja Sobolewska 2016.06.27 10:41
najlepiej uwazac na slonce ;)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.