Zmiany w programie 500 plus od roku 2020: bony zamiast gotówki? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Zmiany w programie 500 plus od roku 2020: bony zamiast gotówki?

Zmiany w programie 500 plus od roku 2020: bony zamiast gotówki?

Autor zdjęcia/źródło: Zmiany w wypłatach świadczeń typu "plus" @Pixabay

Od roku 2020 rząd przestaje tworzyć nowe programy typu 500+, polegające na wypłacie świadczeniobiorcom gotówki. Co to oznacza dla osób korzystających z tego typu świadczeń „plusowych”?

Bony, inaczej znaki legitymacyjne – mają zastąpić dotychczasową wypłatę pieniędzy w ramach programu 500 plus. Taka forma wspierania rodziców ma być lepsza - twierdzą eksperci pracujący nad stworzeniem bardziej efektywnego systemu dystrybucji świadczeń rodzinnych.

Co nowego w roku 2020 w programach typu 500 +

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała także, że nie powstaną już nowe programy typu „500 plus” polegające na dopłatach bezpośrednich w formie gotówkowej (istniejące już programy zostaną utrzymane). W roku 2020 możemy spodziewać się istotnych zmian. Pomoc będzie dokonywana poprzez usługi, a nie wypłatę gotówki. Jakie to będą usługi, na razie dokładnie nie wiadomo – prace rządu trwają.

Programy typu „plus”, które obecnie istnieją:

  • Rodzina 500 plus – 500 zł na każde dziecko

  • 500 plus dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji

  • 300 plus dla każdego ucznia, czyli program Dobry start

  • 500 plus dla małych firm – niższe o 500 zł miesięczne opłaty dla małych firm

  • Emerytura plus – dodatkowa emerytura minimalna

  • Mama 4 plus – minimalna emerytura dla kobiet, które wychowały min. 4 dzieci i nie wypełniły potrzebnego okresu składkowego.

Bony „plusowe”: jak będą działały?

Doradca podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych dr Krzysztof Radzikowski mówi, iż realizacja programu 500+ oparta na systemie bonów mogłaby spełniać swoje założenia, jednocześnie zapobiegając wydawaniu środków na cele niezgodne z ich przeznaczeniem. Podobne rozwiązania funkcjonują m.in. w Belgii i Francji. W Polsce takie rozwiązanie jest stosowane w wielu firmach od wielu lat, w których pracownicy otrzymują bony żywieniowe, które wymieniają na posiłki w miejscu pracy lub w okolicy. Podobnym rozwiązaniem są bony premiowe czy podarunkowe. Bony (być może numerowane – prace trwają) będą mogły być realizowane na okaziciela w punktach usługowo-handlowych, w plakatówkach oświatowych, wychowawczych czy medycznych. Rozważa się także wprowadzenie katalogu produktów i usług, których nie będzie można zrealizować przy pomocy bonów, np. kupna używek, tak jak jest to możliwe teraz kiedy wypłacana jest gotówka.

Taka forma wypłaty świadczeń społecznych umożliwi kontrolę wydatkowania środków, a bony będą mogły być realizowane wyłącznie w punktach, z którymi emitent bonów zawrze odpowiednią umowę.

>>> Czytaj też:

Świadczenia rodzinne 2020: które Ci się należą, jakie wnioski i gdzie składać, kwoty? SPRAWDŹ!

Źródło: infor.pl, gk24.pl