Zmiany w urlopach dla rodziców: rząd przyjął nowe zasady! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Zmiany w urlopach dla rodziców: rząd przyjął nowe zasady!

Zmiany w urlopach dla rodziców: rząd przyjął nowe zasady!

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Unsplash

Już wkrótce zmiany w urlopach dla rodziców, a także bardziej przejrzyste zasady pracy. Rząd przyjął nowelizację zgodną z europejską dyrektywą.

Projekt tej nowelizacji prowadzony był już od ubiegłego roku, a w dniu dzisiejszym rząd zdecydował o przyjęciu zmian w kodeksie pracy.

Zmiany w Kodeksie pracy: dłuższe urlopy rodzicielskie

Pisaliśmy już wcześniej o proponowanych zmianach w Kodeksie pracy, które mają wpłynąć na poprawę warunków pracy u Unii Eropejskiej. Zmiana regulacji obywa się na bazie wdrożenia dyrektywy w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej i tzw. dyrektywy rodzicielskiej. Dziś rząd zdecydował o przyjęciu kilku zmian w przepisach, z których główną jest wydłużenie urlopu rodzicielskiego.

- To dobre propozycje dla polskich pracowników, gospodarki i rynku pracy – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wśród najistotniejszych regulacji, jakie przyjęliśmy, jest m. in. wydłużenie urlopu rodzicielskiego do 41 tygodni lub do 43 tygodni, jeżeli urodzą się na przykład bliźniaki – czytamy na Twitterze Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Co się zmienia? Urlop rodzicielski będzie dłuższy. Dziś wynosi on 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Po zmianach będzie to odpowiednio 41 i 43 tygodnie. Każdy z rodziców będzie miał również gwarancje 9 tygodni urlopu, który nie będzie mógł być przeniesiony na drugiego rodzica.

Po zmianach pracodawca będzie zobowiązany przekazać w ciągu 7 dniu od dopuszczenia pracownika do pracy więcej informacji m.in. o szkoleniach, procedurach rozwiązania stosunku pracy, czy też informacji odnośnie wymiaru przysługującego pracownikowi płatnego urlopu.

Nowością będzie też urlop opiekuńczy, czyli pięć dni w roku kalendarzowym, bezpłatnego urlopu udzielanego na wniosek pracownika, który musi zapewnić osobistą opiekę nad dzieckiem, ale też innym członkiem rodziny– starszym rodzicom czy małżonkowi – wymagającemu znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych.

CZYTAJ TEŻ >> Jak obliczyć zasiłek macierzyński 2023?