Żywica epoksydowa - HIT do nowoczesnych wnętrz! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Żywica epoksydowa - HIT do nowoczesnych wnętrz!

Żywica epoksydowa - HIT do nowoczesnych wnętrz!

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie - mat. promocyjne partnera atykułu

Żywica epoksydowa to ważny składnik farb, lakierów oraz klejów. Jest również składnikiem żywicznych posadzek przemysłowych, które od pewnego czasu są wykorzystywane w domach, np. w salonie, garażu czy kotłowni. W artykule przedstawiamy plusy i minusy tego wyjątkowego rozwiązania!

Żywica epoksydowa składa się z płynnego składnika oraz utwardzacza. Po zmieszaniu zachodzi reakcja chemiczna, która przekształca masę w tworzywo sztuczne o korzystnych właściwościach oraz wszechstronnym zastosowaniu. Żywica epoksydowa we wnętrzach to prawdziwy HIT sezonu. Warto dać jej szansę w swoim domu!

Dlaczego warto zdecydować się na żywicę epoksydową?

Żywica epoksydowa nadaje powierzchni cechę wyjątkowej odporności. W garażu wytrzyma ciężar samochodu, motoru lub ciężkich skrzyń. Optymalnie uszczelniona wierzchnia warstwa zapobiega szkodom, które mogą postępować w głąb posadzki. Kolejnym atutem jest brak problemów przy sprzątaniu. Kurz, chemikalia, piasek oraz płyny nie będą się na takiej posadzce osadzać. W większości przypadków zwykłe odkurzanie albo spłukanie wystarczy, żeby utrzymać powierzchnię w porządnym stanie.

Uwaga! Warto pamiętać o tym, by wykonawca, któremu zlecimy wykonanie podłogi miał doświadczenie. Dobrze, jeżeli znamy kogoś, kto może nam polecić właściwą osobę. Warto rozejrzeć się też na forach internetowych – wiele osób dzieli się dobrymi doświadczeniami przy współpracy z konkretną firmą lub osobą. Z wykonawcą należy również precyzyjnie określić warunki gwarancji.

Zalety i wady podłóg z żywicy epoksydowej

Posadzki żywicze wspaniale prezentują się w nowoczesnych wnętrzach. Dzięki wypełnieniu z drobnych kruszyw lub folii, szybko uzyskamy dekoracyjną podłogę, która zachwyci nawet najbardziej wybrednych zwolenników architektury. Jeżeli szukamy idealnej posadzki do hali przemysłowej, obiektu komercyjnego, sklepu lub placówek medycznych – warto rozważyć tę propozycję lub polecić ją innym. Jest to uniwersalne i sprawdzone rozwiązanie, które długo będzie nam służyć.

Podłogi z żywicy epoksydowej są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. Dlaczego? Zapewniają wysoki połysk, możliwe jest też zastosowanie różnych wersji kolorystycznych, a nawet efektu 3D. Dzięki temu podłoga może być spersonalizowana, odpowiadać naszym gustom lub charakterowi pomieszczenia. Możliwe jest też umieszczenie pod posadzką elementów, takich jak: drewno czy kamienie.

Co jeszcze należy do plusów tego rozwiązania? Posadzką z żywicy epoksydowej można pokryć płytki, czy starą, drewnianą podłogę, która nie wygląda już za bardzo estetycznie. Należą one do bardzo wytrzymałych, łatwo utrzymać ich higienę (brak połączeń oraz tekstura żywicy sprawiają, że łatwo jest zmyć z niej wszelkie zanieczyszczenia). Panele i płytki na łączeniach zazwyczaj zbierają kurz oraz brud. Podłoga z żywicy jest więc idealnym rozwiązaniem dla alergików. Dodatkowym atutem jest to, że stanowi ona dobrą izolację termiczną i nie jest podatna na różnego rodzaju stłuczenia czy zarysowania. Nie ma też przeciwwskazań, by połączyć ją z ogrzewaniem podłogowym.

Do wad posiadania podłogi z żywicy epoksydowej należy fakt, że jest droższa niż inne, sprawdzone rozwiązania. Jej cena to około 200 złotych za metr kwadratowy. Jeżeli dodatkowo zdecydujemy się na użycie materiałów dekoracyjnych, koszt może być większy. W przypadku żywicy poliuretanowej koszt za metr kwadratowy może wynieść nawet 400 złotych. Nie opłaca się stosować jej w każdym pomieszczeniu. Wpływ na decyzję powinna mieć również wielkość pokoju (zdecydowanie łatwiej położyć posadzkę żywiczną na dużej powierzchni).

Jakie zastosowania ma żywica epoksydowa?

Żywica epoksydowa ma wiele zastosowań w różnych dziedzinach. Jest ceniona zarówno przez amatorów, jak i zawodowców. Kiedy możemy z niej korzystać? Specjalnie przygotowana żywica może być używana jako klej do metalu, można nią uzupełniać ubytki betonu, malować powierzchnię narażoną na korozję, uszczelniać konstrukcje drewniane, regenerować rury wodociągowe od wewnątrz, robić odlewy elementów dla przemysłu maszynowego lub naprawiać rury w ogrzewaniu podłogowym. Poza tym, jest też dobrym materiałem pomocniczym w wyrobach artystycznych.

Warto mieć jednak na uwadze, że nie jest to materiał, który podlega recyklingowi. Żywica epoksydowa jest wytwarzana w dużym stopniu z ropy naftowej. Trwają próby nad uzyskaniem żywicy na bazie odnawialnych surowców. Nietoksyczny, bezwonny oraz niealergizujący materiał będzie spełnieniem marzeń wielu osób – przede wszystkim tych, którzy w codziennym życiu stale szukają ekologicznych zamienników.

Żywica epoksydowa niewątpliwie stała się hitem nowoczesnych wnętrz. Jeżeli lubimy być na czasie, a dodatkowo zależy nam na jakości i trwałości materiałów – jest to opcja, którą warto rozważyć podczas odnawiania lub planowania wnętrza naszego domu.

Artykuł powstał we współpracy z portalem JakBudowac.pl