Opublikowany przez: Familiepl 2021-01-19 10:16:47
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Filip Mroz/Unsplash
Półroczne niemowlę już rozpoznaje twarze, potrafi też pokazać, kiedy się boi lub coś mu się nie podoba. Jego rozwój fizyczny przebiega błyskawicznie, a 6. miesięczne dziecko co kilka tygodni może Cię zaskoczyć nową umiejętnością.
Maluchy na tym etapie rozwoju chętnie wkładają wszystko do buzi, a także z ogromną przyjemnością wyrzucają przedmioty poza wózek i łóżeczko – bacznie je obserwując. 6 miesięczny niemowlak potrafi też pełzać na brzuszku, albo przynajmniej podejmuje próby przemieszczania się w ten sposób. Może także nieświadomie artykułować pierwsze sylaby jak „ma”, „ba” i chętnie popiskuje. Jego dieta staje się coraz bogatsza, ale nadal niezbędne dla dobrego rozwoju jest mu mleko – mamy lub modyfikowane.
WAŻNE! Pamiętaj, że każdy maluch rozwija się we własnym tempie i nie należy dzieci porównywać oczekując, aby potrafiło to, co inni rówieśnicy. Niektóre dzieci rozwijają się wolniej, inne szybciej. Nie jest to powód do niepokoju.
Półroczne dziecko coraz lepiej rozumie mimikę i ton głosu mamy. Chętnie słucha, gdy się do niego mówi. Potrafi się rozbawić, a nawet głośno śmiać, gdy na przykład z uśmiechem połaskoczemy go zabawką lub dotkniemy noska. Cieszy się również na widok najbliższych osób. Sygnalizuje chęć podniesienia wyciągając rączki do zbliżających się osób.
W 6. miesiącu życia dziecka, maluch zaczyna odkrywać, że nie jest jednością z mamą lecz odrębną istotą.
Półroczne dziecko chętnie próbuje nowych pokarmów, jednak bazowym posiłkiem nadal jest mleko mamy lub modyfikowane. WHO zaleca nawet, aby karmienie piersią było jedynym pokarmem dziecka przez pierwsze pół roku, a jako jedno z głównych do minimum roku.
Według nowego schematu rozszerzania diety niemowląt nowe pokarmy należy wprowadzać pomiędzy 4-6 miesiącem (16-27 tydzień) życia dziecka, uwzględniając w ich wyborze to, czy dziecko potrafi samodzielnie przeżuwać, połykać i chwytać. Pamiętaj, że to dziecko decyduje ile ma ochotę zjeść. Ty wybierasz, co będzie jadło, ale pamiętaj o podstawowych zasadach:
- na początku podawaj dziecku papki, zawsze łyżeczką,
- nie proponuj od razu owoców o słodkich smakach, bo dziecko będzie takie wybierało. Owoce podawaj po ok. dwóch tygodniach,
- wybierając kaszki koniecznie dostosuj je do wieku dziecka,
- wprowadzaj warzywa (gotowane) po kolei i oddzielnie, a po kilku dniach próby smakowo – tolerancyjnej mieszać ze sobą różne składniki (warzywa),
- po około dwóch tygodniach dodaj do menu gotowane mięsko (np. chudy indyk). Początkowo podawaj oddzielnie, potem możesz zmieszać z warzywami,
- możesz tez zacząć podawać dziecku jajka (powoli i nie całe na raz).
Obserwuj uważnie dziecko, czy podczas wprowadzania nowych pokarmów nie ma objawów alergii lub nietolerancji (wysypka, ból brzucha, złe samopoczucie). Dlatego tak ważne jest wprowadzanie pokarmów oddzielnie, aby móc w porę zareagować.
Szósty miesiąc życia dziecka, to ważny etap w jego rozwoju. W tym czasie należy się udać do ortopedy, który oceni, czy stawy biodrowe malucha rozwijają się prawidłowo. Może on również skierować na badanie USG, aby sprawdzić ich budowę.
Konieczna będzie również wizyta u pediatry, który oceni ciemiączko i jego zarastanie.
Pół roku życia dziecka to również okres kolejnych dawek szczepionek – trzeciej przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi i haemophilus oraz drugiej przeciw poliomyelitis.
Najlepiej, jeśli nie wspomagamy za bardzo malucha w nadmiernie szybkim rozwoju i nabywaniu nowych umiejętności. Są jednak pewne kwestie, które mogą pomóc utrwalać nabyte już zdolności.
Da to dziecku poczucie bezpieczeństwa i przewidywalność. Sprawi również, że zmęczenie czy głód nie zakłóci Wam spaceru lub zabawy, jeśli nie będzie na to pora.
W ten sposób stymulujesz rozwój mowy, a także uczysz je rozumienia słów. Możesz również wskazywać na przedmioty, o których opowiadasz, albo na części ciała dziecka – nazywając je.
CZYTAJ TEŻ >> Godność niemowlaka - jak ją uszanować
Maluch chętnie wodzi wzrokiem za ciekawiącymi je zabawkami i przedmiotami. Pomagając mu w tym, kształtujemy koordynację wzrokowo-ruchową. Sprawdzi się tutaj przesuwanie przedmiotów w zasięgu wzroku dziecka, przybliżanie i odsuwanie. Nie zapomnij tylko dać dziecku do potrzymania przedmiot, który służył Wam do zabawy.
Rozwój i koordynacja ruchowa jest bardzo ważna w 6. Miesiącu życia dziecka. Możesz wspólnie z maluchem obserwować, jak spadają z łóżka klocki i jaki wydają dźwięk, pozwolić mu je pozrzucać. Podawaj także do rączek dziecka różne przedmioty, a także kładź przed nim, aby sięgało po nie samodzielnie.
Zakryj twarz rękoma, i po kilku chwilach pokaż ja maluchowi. Nie chowaj się jednak i nie wychodź, bo dziecko się przestraszy.
BIBLIOGRAFIA:
Pierwszy rok życia dziecka, opracowanie zbiorowe, Poznań 2009
Silberg Jackie, Gry i zabawy z niemowlakami, Poznań 2009
Brazelton, Thomas B., Sparrow, Joshua D., Rozwój dziecka, od 3 do 6 lat. Sopot, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2013
Hurlock, Elizabeth Bergner, Rozwój dziecka. t 2. - Wyd. 3 zm. - Warszawa, Państwowe Wydaw. Naukowe, 1985
Psychologia rozwojowa dzieci i młodzieży. t 1, pod red. Marii Żebrowskiej. - Wyd. 12. - Warszawa, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1986
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.