Alergia na gluten - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Alergia na gluten

Istnieje dużo różnego rodzaju alergii, wśród których alergia na gluten stanowi bardzo wysoki odsetek. Ważne, aby każda mama miała świadomość zagrożenia alergią u jej dziecka, ponieważ przy wprowadzaniu nowych pokarmów prawdopodobieństwo jej wystąpienia jest wysokie a objawy mogą być groźne dla malucha. Jak stwierdzić czy dziecko ma alergię na gluten?

Sposoby wykrywania alergii na gluten

Gdy u twojego dziecka pojawi się ktoryś z wymienionych objawów udaj się do lekarza. Będzie on mógł stwierdzić alergię na podstawie wywiadu i określonych badań tj.:

testy skórne – nie zawsze są pomocne w rozpoznaniu tego schorzenia, ale ich ujemny wynik z dużym prawdopodobieństwem wyklucza alergię na gluten i zmusza lekarza do poszukiwania innej przyczyny zastanych dolegliwości; wykonuje się je u dzieci powyżej 4. roku życia (gdyż u młodszych układ immunologiczny nie jest w pełni dojrzały i wyniki są niemiarodajne).

badania krwi – oznaczenie poziomu przeciwciał IgE; badanie to może być wykonywane u dzieci, które nie ukończyły jeszcze 4 lat. Należy pamiętać, że samo oznaczenie poziomu przeciwciał nie wskazuje alergenu, mówi tylko o istnieniu alergii. Istnieją bardziej dokładne testy, dzięki którym można oznaczać przeciwciała skierowane przeciwko konkretnym alergenom.

oznaczenie przeciwciał przeciwko endomyzjum mięśni gładkich lub przeciwko transglutaminazie tkankowej – przeciwciała te są nieobecne w alergii na gluten, ale należy je oznaczyć w celu odróżnienia alergii od celiaki, która jest chorobą polegającą na innym rodzaju nietolerancji glutenu.

dieta eliminacyjna z ponownym wprowadzeniem uczulającego alergenu – jest testem o największej wiarygodności w diagnostyce alergii pokarmowej. Polega ona na wyłączeniu z diety pokarmów zawierających gluten i obserwacji objawów. Jeśli po wyeliminowaniu glutenu z diety objawy ustąpiły, a po ponownym jego wprowadzeniu do menu pojawiły się znowu, to rozpoznanie jest potwierdzone.

Alergia na gluten - leczenie

Ten ostatni sposób wykrywania alergii jest również sposobem jej leczenia. Należy unikać wszelkich produktów zawierajacych gluten, a przede wszystkim zbóż i produktów mącznych. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej produktów przeznaczonych dla osób, które nie mogą spożywać glutenu – wyroby te oznaczone są symbolem przekreślonego kłosa. Należy także bardzo dokładnie obserwować niemowlęta podczas wprowadzania do diety glutenu, co ma miejsce około piątego lub szóstego miesiąca życia. Pojawienie się jakichkolwiek objawów przy wprowadzaniu glutenu do diety powinno skłonić rodzica do wizyty u lekarza pediatry.


Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika gocha2323
    gocha2323Ikona zgłaszania komentarza
    miałam i mam styczność z wielom aosobami, którzy maja alergię z różnych powodów. naprawdę bardzo trzeba uważać