Opublikowany przez: Monika C. 2020-09-16 16:18:45
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Anastasiia Chepinska on Unsplash
Amnioskopia to badanie przeprowadzane u kobiet w ciąży, w celu oceny wód płodowych: ich zabarwienia i ilości oraz stanu błon płodowych, przy pomocy amnioskopu (rurka endoskopowa, którą lekarz wprowadza przez kanał szyjki macicy, aż do błon płodowych), by wykryć ewentualne zagrożenie dla płodu i podjąć decyzję o rozwiązaniu ciąży. Amnioskopię wykonuje się zazwyczaj u kobiet w ciąży po terminie. Obecnie jest badaniem wykonywanym rzadziej, jeśli nie ma dostępu do innych metod diagnostycznych.
Błony płodowe składają się z:
Owodni – jedna z błon płodowych, otacza płód pęcherzem płodowym, który jest szczelnie zamkniętym workiem wypełnionym płynem owodniowym (wodami płodowymi). Zapewnia płodowi swobodne poruszanie się w macicy, ale zapewnia też ochronę przed urazami, zabezpiecza przed zmianami temperatury, światła, hałasem czy wysychaniem. Wyróżniamy 3 rodzaje owodni: owodnię pokrywającą pęcherz płodowy, łożysko oraz owodnię pępowinową. W płynie owodniowym znajduje się złuszczony naskórek płodu, który pobiera się do badania podczas amniopunkcji.
Omoczni – znajduje się pomiędzy owodnią, a kosmówką, w której gromadzą się zbędne produkty przemiany materii płodu, a z jej naczyń krwionośnych wykształcają się tętnica i żyła pępowinowa.
Kosmówki - ma role ochronną, jest częścią łożyska.
Amnioskopię wykonuje się po 37. tygodniu ciąży lub w pierwszym etapie porodu.
Amnioskopia jest badaniem, które wykonuje się rzadko. Wskazaniem jest podejrzenie zagrożenia życia płodu, jeśli:
U matki występuje nadciśnienie tętnicze, cukrzyca lub przewlekła choroba nerek
Konflikt serologiczny
Hipotrofia płodu (zahamowanie wzrostu płodu, tzn. jego wielkość lub waga są zbyt niskie w stosunku do wieku ciąży) wykryta w badaniu Usg
Obciążony wywiad położniczy.
Na wykonanie badania pacjentka musi wyrazić pisemną zgodę. Powinna być uprzedzona na czym polega badania anoskopii, jak jest jej przebieg i jakie istnieją powikłania. Podczas badania pacjentka jest lezy na fotelu ginekologicznym.
Dieta w PCOS (zespole policystycznych jajników): co jeść, jak ją bilansować, a czego unikać?
Przed wykonaniem badania niezbędne jest badanie bakteriologiczne pochwy i badanie ginekologiczne. Ciężarna powinna także poinformować lekarza czy i kiedy było krwawienie. Wynik amnioskopii może pokazać:
Zielone wody płodowe - mogło dojść do przebycia niedotlenienia płodu w wyniku oddania smółki,
Brunatne wody płodowe - mogą wystąpić przy konflikcie serologicznym,
Wody płodowe jak po płukaniu mięsa – po wewnątrzmacicznym obumarciu płodu.
Przeciwskazaniami do amnioskopii jest przodujące łożysko oraz odejście wód płodowych.
Rzadko spotykanymi powikłaniami tego badania mogą być krwawienia z dróg rodnych, zakażenia oraz jeśli doszło do przebicia pęcherza płodowego wywiązanie się skurczów macicy.
>>> Czytaj też: Jak ćwiczyć mięśnie Kegla przed ciążą i porodzie? INTRUKTAŻ
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.