Jak wygląda przebieg ciąży u osoby zakażonej COVID-19? Jaka jest procedura w przypadku porodu osoby chorej?
Zagrożenia dla matki podczas infekcji
Żadne z dotychczasowych danych nie wskazują na to, aby kobiety w ciąży były bardziej narażone na infekcję COVID-19. Większym ryzykiem obarczone są te ciężarne, które jednocześnie cierpią na inne choroby przewlekłe, w tym np. cukrzycę lub problemy sercowo-naczyniowe. Według American College Obstetricians and Gynaecologists (ACOG) prawdopodobieństwo poważnych powikłań i zgonów wśród przyszłych mam jest wyższe w przypadku innych schorzeń powodowanych przez wirusy, w tym zwykłą grypę czy SARS.
Pierwsze przypadki pokazują, że całkiem możliwe jest, aby zakażenie koronawirusem niosło ze sobą większe ryzyko przedwczesnych porodów. Taka teoria została postawiona przez lekarzy z kliniki uniwersyteckiej w Bawarii - Erlangen. Jednak należy mieć na uwadze to, że grupa badana była stosunkowo nieliczna - 18 pacjentek. Dotychczasowe, opisane w literaturze naukowej przypadki, nie wskazują na to, aby COVID-19 zwiększał prawdopodobieństwo poronień czy ciężkich wad płodu.
Zagrożenia dla dziecka podczas infekcji
Informacje na temat potencjalnego zagrożenia dla dziecka znajdującego się w łonie matki nie są wyczerpujące i do końca pewne. Bazując na przypadkach z początkowych tygodni pandemii, lekarze są zdania, że koronawirus niesie za sobą podobne ryzyko pojawienia się wad płodu, co inne powszechnie występujące wirusy, w tym szczególnie różyczka. Obecnie ok. 12-25 proc. ciąż, kończy się samoistnym poronieniem, przy czym aż 60 proc. z tych przypadków spowodowana jest wadą genetyczną płodu. W ostatnich latach ludzkość miała do czynienia z innym wirusami z rodziny SARS-Cov-2, jednakże trudno porównywać z obecnie panującym koronawirusem, ze względu na znacznie większą śmiertelność tych pierwszych i fakt, że pandemia COVID-19 nadal trwa.
Bardziej szczegółowe dane dotyczące zdrowia dzieci urodzonych w dobie pandemii koronawirusa, zaczną pojawiać się dopiero późnym latem lub jesienią, kiedy na świat zaczną przychodzić maluchy poczęte w początkowych okresach tego zagrożenia.
Jak zapobiec zakażeniu
Okres ciąży to szczególny dla każdej kobiety. W tym czasie należy w sposób szczególny dbać o organizm, higienę fizyczną i psychiczną. Kluczowy jest przede wszystkim pierwszy trymestr ciąży, w którym dochodzi do rozwoju cewy nerwowej. Obowiązujące zalecenia lekarzy ginekologów oraz położników mówią o konieczności pozostania w tym okresie w domowej izolacji. W ten sposób zmniejsza się ryzyko potencjalnego zakażenia się koronawirusem. Nie tylko sama kobieta, ale i jej otoczenie powinno mieć na uwadze bezpieczeństwo przyszłej matki i dziecka.
Ważne jest, aby ciężarna na bieżąco informowała swojego lekarza prowadzącego o niepokojących objawach mogących wskazywać na zakażenie COVID-19. To medyk decyduje jednak o tym, czy konsultacja ograniczy się wyłącznie do rozmowy telefonicznej, czy też będzie musiała odbyć się w gabinecie.
Ogólne zasady dotyczące zapobieganie zakażenia kornawirusem u kobiet w ciąży są następujące:
- pamiętaj o częstym myciu rąk ciepłą wodą z mydłem i używania środków dezynfekcyjnych,
- przebywając w miejscach publicznych pamiętaj o noszeniu maseczki i jednorazowych rękawiczek. Po powrocie do domu wyrzuć (w przypadku jednorazowych produktów) lub wypierz maseczkę,
- w miarę możliwości unikaj transportu publicznego,
- kontaktując się ze służbą zdrowia, w pierwszej kolejności wybieraj drogę internetową lub telefoniczną,
- śledź na bieżąco komunikaty GIS oraz MZ,
- staraj się zachować spokój i pogodny nastrój,
- o ile jest to możliwe, pracuj zdalnie z domu.
Warto pamiętać o tym, że wiedza o wpływie zakażenia COVID-19 na przebieg ciąży jest nadal dość skąpa. Opiera się ona na opisach zaledwie niewielkiego odsetka przypadków na całym świecie. Specjaliści podkreślają, że na obecną chwilę jest zdecydowanie za wcześnie, aby wyciągać wiążące wnioski dotyczące koronawirusa i ciąży.